Slavni financijski analitičar Richard X. Bove predviđa pad američkog gospodarstva i kaže da će Kina preuzeti ulogu novčane velesile u svojoj posljednjoj prognozi uoči umirovljenja: ‘Dolar je gotov kao svjetska rezervna valuta’.
- Nedavno umirovljeni bankarski prorok koji je predvidio stambenu krizu 2008. – dao je dramatično predviđanje ovog tjedna.
- Bove, 83, tvrdi da drugi analitičari neće dati isto priznanje jer su oni ‘monasi koji se mole novcu’ koji se oslanjaju na glavni financijski sustav
Dolazi unatoč kolapsu njezinog sektora nekretnina, koji čini otprilike četvrtinu gospodarstva zemlje, i rastu SAD-a.
Kina će uskoro prestići američku ekonomiju i američki dolar će katastrofalno propasti, smatra slavni financijski analitičar Richard X Bove.
U karakterističnoj histrionskoj prognozi, nedavno umirovljeni 83-godišnji bankarski orakl objavio je da je ‘dolar gotov kao svjetska rezervna valuta’.
Njegovo strašno proročanstvo dolazi unatoč kolapsu kineskog Evergrandea – što je utjecalo na njegov sektor nekretnina koji čini otprilike četvrtinu gospodarstva zemlje – i unatoč tome što je američko gospodarstvo u posljednjem tromjesečju poslovalo bolje od očekivanog.
Ali to je u skladu s dugoročnim izgledima, pri čemu mnogi analitičari predviđaju da će Kina preuzeti vodeće mjesto Amerike na svjetskoj ljestvici za nešto više od desetljeća.
Govoreći za New York Times, Bove je rekao da njegovo najnovije predviđanje nećete čuti od drugih analitičara jer su oni ‘redovnici koji se mole novcu’ koji neće govoriti o glavnom financijskom sustavu o kojem ovisi njihov život.
Bove sa sjedištem u Floridi radio je u 17 brokerskih tvrtki tijekom svoje desetljećima duge karijere prije nego što se povukao iz butik brokerske kuće Odeon Capital – i nije mu strana svjetla reflektora ili sklapanje oklada koje idu protiv žita.
Nisu sve njegove financijske prognoze opravdane, ali poznat je po predviđanju stambene krize 2008. tri godine prije nego što se dogodila u svom izvješću This Powder Keg Is Going To Blow iz 2005. godine.
Bove je kontroverzna osoba u bankarstvu – od njegovih ponekad nategnutih predviđanja koja izazivaju bijes u industriji, do toga da je čak dobio otkaz u dvije velike tvrtke – Dean Witter Reynolds i Raymond James.
Prvi ga je pustio jer je navodno bio previše raspoložen prema dionicama banaka. A BankAtlantic, koji sada ne postoji, neuspješno ga je tužio zbog kritičnog istraživačkog izvješća iz 2008. za koje su rekli da je klevetničko.
Mnogi financijski teškaši na Wall Streetu gledaju na Bovea kao na prevaranta ili tražitelja pažnje – ali mnogi ga ljudi slušaju.
Među njegovim pristašama je i Jamie Dimon, izvršni direktor JPMorgan Chasea, kojeg Bove općenito hvali.
U međuvremenu, čelnik Bank of America Brian Moynihan jedan je od njegovih negativaca – a njih dvoje nisu razgovarali desetljeće nakon što je Bove očito posjetio sjedište banke na Manhattanu i raspalio direktore zbog njihovih planova za širenje, piše Times.
Prozvan je i ‘najusamljenijim analitičarom’ zahvaljujući njegovoj sklonosti izražavanju ekstremnih mišljenja, od kojih su neka utjecala na tržište dionica.
Međutim, posljednje Boveovo predviđanje u skladu je s projekcijama temeljenim na trenutnim stopama rasta, koje pokazuju da će se kineski BDP više nego udvostručiti od američkog u nešto više od 10 godina, prema Svjetskoj ekonomiji.
Međutim, kratkoročno, američka ekonomija rasla je mnogo brže nego što se očekivalo u zadnja tri mjeseca prošle godine, dok je Kina pretrpjela veliki udarac svom sektoru nekretnina. SAD je lako propustio ulazak u recesiju – za koju su mnogi analitičari predviđali da je neizbježna.
Bruto domaći proizvod (BDP), mjera svih proizvedenih dobara i usluga, skočio je 3,3 posto godišnje od listopada do prosinca, izvijestilo je Ministarstvo trgovine ovog mjeseca.
Konsenzus analitičara bio je za stopu rasta u četvrtom kvartalu od samo 2 posto.
Bio je to nešto sporiji tempo od stope od 4,9 posto u trećem tromjesečju od srpnja do rujna – što je bilo zahvaljujući porastu potrošačke potrošnje tijekom ljetnih mjeseci.
Ali najnovije brojke odražavaju iznenađujuću izdržljivost američkog gospodarstva – i spremnost američkih potrošača da troše unatoč visokim kamatama i razinama cijena.
Označava šesto tromjesečje zaredom u kojem je BDP rastao godišnjom stopom od 2 posto ili više.
Osim boljih od očekivanih podataka o BDP-u, bilo je i dobrih vijesti o inflaciji.
Mjera koju preferira Federalna rezerva – temeljne cijene za izdatke za osobnu potrošnju – porasla je za 3,2 posto godišnje, što je pad od 5,1 posto prije godinu dana.
U međuvremenu, kinesko gospodarstvo pretrpjelo je udarce nakon što je sud u Hong Kongu naredio likvidaciju nekretninskog diva Evergrandea, najzaduženijeg developera nekretnina na svijetu.
Evergrande Group je među desecima kineskih developera koji su propali od 2020. pod službenim pritiskom da obuzdaju rastuće dugove koje vladajuća Komunistička partija smatra prijetnjom usporavanju gospodarskog rasta Kine.
Ali suzbijanje prekomjernog zaduživanja dovelo je industriju nekretnina u krizu, povlačeći za sobom gospodarstvo i uzdrmavajući financijske sustave u Kini i izvan nje.
Kineski regulatori rekli su da se rizici od globalnih udarnih valova zbog kvara Evergrandea mogu obuzdati.
Sudski dokumenti viđeni u ponedjeljak pokazali su da Evergrande duguje oko 25,4 milijarde dolara stranim vjerovnicima. Njegova ukupna imovina od oko 240 milijardi američkih dolara manja je u odnosu na ukupne obveze.



