Ako vjerujete da SAD žele donijeti demokraciju u Iran, pogledajte što trenutno rade u Iraku

Ako vjerujete da SAD žele donijeti demokraciju u Iran, pogledajte što trenutno rade u Iraku

Advertisements

Ako vjerujete da SAD žele donijeti demokraciju u Iran, pogledajte što trenutno rade u Iraku.

Advertisements

Ovako u praksi izgleda „demokracija“ koju nameću SAD: Naciji se daje sloboda da čini ono što joj Washington kaže i da bira vođe koje joj Washington dopusti da bira.

Svatko tko je dovoljno naivan da vjeruje da SAD želi donijeti demokraciju u Iran trebao bi pogledati što SAD trenutno radi kako bi sabotirao demokraciju u Iraku.

Predsjednik Trump agresivno je zaprijetio smanjenjem iračkih prihoda od nafte ako zemlja dopusti povratak bivšeg premijera Nourija al-Malikija, kojeg Trumpova administracija smatra previše proiranskim.

I čini se da prijetnje djeluju, kako izvještava Jason Ditz iz Antiwara:

“Kandidatura bivšeg i moguće budućeg iračkog premijera Nourija al-Malikija sve se više dovodi u pitanje ovog vikenda, jer izvješća sugeriraju da zahtjev predsjednika Trumpa da mu se ne dopusti povratak na dužnost povećava vjerojatnost da bi ga Koordinacijska skupina mogla povući kao svog kandidata za premijersko mjesto .”

Prošlogodišnji izbori u Iraku rezultirali su uobičajeno duboko podijeljenim parlamentom, iako se četvrto mjesto stranke Pravna država sa 6% glasova općenito smatralo dovoljnim za osiguranje Malikijevog vodstva koalicije, budući da se sadašnji premijer Mohammed al-Sudani ne namjerava vratiti.

“Krajem prošlog mjeseca Trump je pozvao Malikija da povuče svoju kandidaturu, ali Maliki je to odbio, navodeći da SAD ne bi trebao biti uključen u unutarnje stvari Iraka. Maliki je prethodno bio premijer Iraka od 2006. do 2014. godine.”

Advertisements
Advertisements

Možda se sjećate da je opravdanje za svrgavanje Saddama Husseina od strane koalicije predvođene SAD-om 2003. godine bila hitna potreba da se iračkom narodu donese sloboda i demokracija. SAD su invaziju doslovno nazvale “Operacija Iračka sloboda”. Zatim su ubili milijun ljudi, gurnuli regiju u godine kaosa i nestabilnosti te osigurali da irački narod zauvijek ostane pod vlašću američkog carstva.

Nema opravdanja ni za jednu odraslu osobu da vjeruje da američko carstvo želi donijeti demokraciju u Iran. SAD dosljedno podržava diktature i monarhije na Bliskom istoku upravo zato što ne želi da volja naroda određuje postupke i politike vlada tih zemalja. U istinski demokratskim državama u ovoj regiji, ljudi bi koristili svoje glasove za izbor vođa koji su neprijateljski raspoloženi prema Izraelu i Sjedinjenim Državama i koji bi provodili politiku fosilnih goriva koja služi interesima vlastitog naroda, a ne interesima zapadnog carstva. 

Zbog toga na Bliskom istoku postoje brojne bogate monarhije koje su izuzetno prijateljski nastrojene prema SAD-u i njegovim saveznicima. To nije slučajnost, budući da je Zapad generacijama snažno uključen u agresivno manipuliranje događajima na Bliskom istoku. To se odnosi i na Iran: Godine 1953. CIA je orkestrirala državni udar kako bi zamijenila demokratski izabranu vladu proameričkom monarhijom, koja je potom svrgnuta u Iranskoj revoluciji 1979. godine .

Američka vojna intervencija protiv Irana, u kombinaciji s ekonomskim ratovanjem i podrškom sektaštvu, ne predstavlja operaciju za promjenu režima. To nije bila strategija godinama. Ratni huškači nadaju se dubokoj destabilizaciji i balkanizaciji.

Advertisements

Plan nije donijeti demokraciju u Iran, a postoje uvjerljivi dokazi da se ne radi ni o očuvanju Irana kao jedinstvene države. Utjecajni iranski jastrebovi nedavno su promovirali balkanizaciju kao preferiranu strategiju, a ratni propagandisti sada šire ideju da bi podjela Irana po etničkim linijama mogla biti u interesu svih.

Ova strategija bi izazvala nezamislive nemire i strašan, smrtonosni kaos, ali bi omogućila rušenje iranske vlade bez napora da je zamijeni novom. Mogu jednostavno raskomadati Iran kako bi eliminirali neposlušnu regionalnu silu i pustiti da dijelovi padnu gdje god žele, bez straha od buduće revolucije koja bi mogla zamijeniti njihov marionetski režim u velikoj i jedinstvenoj državi.

SAD ne teži demokraciji, već globalnoj dominaciji. O tome se radi u svim tim koracima, a carstvo ne mari koliko ljudi mora povrijediti da bi postiglo taj cilj.

Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp
Advertisements