Iran je upozorio SAD da drži Izrael na uzici ili će u protivnom biti velikih posljedica piše Larry C. Johnson.
Moj stari prijatelj i novi kolega Pepe Escobar, zajedno s gospodinom Z, objavio je u petak poslijepodne vijesti o odnosima između SAD-a i Irana (video sam ugradio u nastavku. Možete ga pronaći ovdje ).
Unatoč odredbi u Memorandumu o razumijevanju (MoU) prema:
„Potpisivanjem ovog memoranduma proglašava se trenutni i trajni prekid vojnih operacija na svim frontama, uključujući Libanon, a stranke se obvezuju da neće pokretati nikakav budući rat ili vojne operacije jedna protiv druge, da će se suzdržati od prijetnji ili upotrebe sile jedna protiv druge te da će jamčiti teritorijalni integritet i suverenitet Libanona.“
U još jednom činu prkosa Donaldu Trumpu, Izrael je u četvrtak i petak izveo masovne bombarderske napade u južnom Libanonu.
Kasno u četvrtak, Iran je, preko Pakistana kao posrednika, obavijestio Washington da će memorandum postati nevažeći ako Izrael nastavi napade na Libanon te da će Iran poduzeti odgovarajuće mjere protiv Izraela.
Ovom izjavom – namjerno izbjegavam nazivati je prijetnjom, jer Iran ima punu podršku Pakistana i Kine za provođenje mjera odmazde protiv Izraela – Teheran je Donaldu Trumpu nedvosmisleno dao do znanja da neće biti daljnjih pregovora te da će Iran u budućnosti komunicirati raketama i dronovima.
Dok ovo pišem neposredno prije ponoći u petak, u Libanonu je već jutro i zasad nema izvješća o novim izraelskim zračnim napadima.
Fokus borbi u petak bio je na uporištu Hezbollaha u blizini grada Nabatieha. Evo sažetka s GeoPolitics Primea:
U središtu brda Ali al-Taher, s pogledom na Nabatieh u južnom Libanonu, nalazi se podzemni tunelski kompleks dug jedan kilometar u kojem se nalaze zapovjedni centar i skladišta strateškog oružja.
Hezbollahova tvrđava poznata kao Imad-4 postala je opsesija izraelskih oružanih snaga.
Što se dogodilo:
Izraelske snage pokušale su napredovati prema objektu noću – šesti neuspjeli pokušaj od početka primirja.
Hezbollah je pogodio tenk koji pripada elitnoj 52. brigadi izraelske vojske – domu najmodernijih izraelskih tenkova – oko 300 metara od ulaza u objekt.
Četiri vojnika su poginula, uključujući potpukovnika Bena Simhona, zapovjednika 52. bataljuna.
Tenk nije mogao biti izvučen – rijedak i ponižavajući događaj. Godine 2006. izraelska vojska bi odmah odvukla oštećena vozila. Danas uvjeti na brdu Ali al-Taher čine izvlačenje nemogućim.
Zašto je ovo važno:
Hezbollah je upotrijebio novu taktiku postavljanjem protutenkovske bojeve glave MILAN na FPV dron. To predstavlja novi razvoj u njihovom ratovanju dronovima.
MILAN je stariji francusko-njemački protuoklopni projektil koji se obično smatra zastarjelim. Međutim, kao teret za bespilotne letjelice, postaje isplativo sredstvo za uništavanje tenkova.
Brdo je ničija zemlja s vrlo malo zaklona. Brani se s okolnih položaja – a Hezbollah se drži na svojim pozicijama.
Izraelsko napredovanje na sjeveru ne ide po planu, a Hezbollahova podzemna mreža pokazuje se gotovo neprobojnom.
Dok ovo pročitate, imat ćemo prvi dojam o tome slijedi li Izrael upute Donalda Trumpa ili mu i dalje govori, u biti, “Gubi se!”
Kao što sam objasnio u prethodnoj objavi, Trump ima utjecaj na Izrael jer je cionistička država uvelike ovisna o američkoj vojnoj i financijskoj pomoći.
Pitanje je sada: Kontroliraju li Trumpa cionisti ili još uvijek posjeduje dovoljno hrabrosti da se odupre cionističkom pritisku?
U tisku se navodi da su Steve Witkoff i iranski ministar vanjskih poslova Aragchi na putu za Švicarsku. Navodno je sastanak prvotno zakazan za petak odgođen, a sada bi trebali započeti pregovori o preostalim točkama memoranduma od 14 točaka.
Ako Izrael nastavi napade na Libanon, Iran će snažno odgovoriti raketama i dronovima.
Iako bi Izrael u početku bio sklon sukobu s Iranom, bez pune podrške Sjedinjenih Država, izraelske su mogućnosti znatno ograničene.
Ako se kao mjerilo uzme Dvanaestodnevni rat iz lipnja 2025., Izrael će vjerojatno brzo osjetiti teret kontinuiranih i masovnih iranskih raketnih i napada dronovima.
Novinar Washington Posta John Hudson potvrdio je da se JD Vance, u svom opisu izraelske ovisnosti o američkom oružju, osvrnuo na Hudsonovo izvorno izvještavanje:
„Dvije trećine obrambenog oružja koje je štitilo vašu domovinu izgrađene su američkim rukama i plaćene novcem američkih poreznih obveznika“, rekao je Vance. „Zapravo, Sjedinjene Države su iskoristile polovicu svog globalnog arsenala presretačkih raketa THAAD za obranu Izraela.“
Jedan od načina vršenja pritiska na Benjamina Netanyahua bila bi prijetnja povlačenjem svih sustava za presretanje Patriot i THAAD iz Izraela.
Mislim da bi sama ova prijetnja, s obzirom na ranjivost Izraela, mogla biti dovoljna da se prekine izraelsko kršenje primirja.
Vidjet ćemo.



