UN-ov Svjetski summit za društveni razvoj upravo je završio i želim vam prenijeti kratke obavijesti jer se u proteklih nekoliko dana dogodilo doista mnogo toga, piše Sebastian Lukomski.
Veliki tjedan u Dohi je iza nas.
UN-ov Svjetski summit za društveni razvoj upravo je završio i dok se spremam na let, želim vam prenijeti kratku obavijest jer se u proteklih nekoliko dana dogodilo zaista mnogo toga.
Bio je to tjedan kakav se rijetko doživi: svjetski čelnici, veleposlanici, delegati, korporativna elita i nevladine organizacije okupili su se pod zastavom “društvenog razvoja”, ali zapravo s jednom jasnom namjerom, promicati novu deklaraciju koja ubrzava Agendu 2030 i pojačava globalnu kontrolu nad vašim životom i vašom državom.
Okruženje je bilo impresivno. Amir Katara, arapski kraljevi, šefovi država, ceste zatvorene, sigurnost na najvišoj razini, cijeli grad živio je za ovaj događaj. Delegacije iz svih dijelova svijeta slijevale su se u Dohu. Sve su oči bile uprte u ovaj summit.
Ali jednako snažno bilo je i naše prisustvo, odlučan CitizenGO tim: ja, Franco i Christopher.
Zajedno smo čvrsto stajali, pokazali otpor, osporavali njihove narative i razotkrivali njihovu agendu na svakom koraku, kako bi se vaš glas čuo tamo gdje je to najvažnije.
Bili smo u samom središtu događanja, prisustvovali smo sjednicama, razgovarali s veleposlanicima i osiguravali da se Vaš glas čuje unutar dvorana ovog summita.
Presuda: Politička deklaracija sada je službeno usvojena, a UN je slavi kao veliku prekretnicu za “napredak”.
Ali iza aplauza i rukovanja, znamo što to zapravo znači – novi okviri koji bi mogli oblikovati način na koji se naše države upravljaju i koliko daleko globalne politike mogu doseći.
Naša poruka njima bila je jasna i odlučna: usredotočite se na ono što je doista važno – borbu protiv siromaštva i gladi, a NE na ideološke agende koje ugrožavaju suverenitet i slobodu.
I ostavili smo trag! Zahvaljujući Vama, naše je prisustvo uspjelo preusmjeriti pozornost natrag na istinske prioritete i nacionalno samoodređenje.
Čak i na summitu s mnogo manjim odazivom organizacija civilnog društva nego inače, naš je stav bio čujan, poštovan i odjeknuo je među delegatima iz regija do kojih nikada prije nismo doprli.

Vrlo uskoro vratit ću se s detaljnim prikazom svega što se ovdje dogodilo i što slijedi dalje. Mi smo upravo u samom središtu zbivanja i ovdje počinje sljedeća faza borbe.
Ali za sada, prije svega, želim Vam zahvaliti što ste uz nas. Vaša podrška omogućuje nam da donesemo naš zajednički glas i naše vrijednosti na najvažniju svjetsku pozornicu.
S terena u Kataru, iskreno i od srca zahvalni na Vašoj podršci u ovoj borbi,
Sebastian Lukomski, Christopher Joyce, Franco Matas i cijeli CitizenGO tim.



