„Klimatski feudalizam“: Elita EU oko von der Leyen ostaje hladna i sabrana, dok se obični ljudi moraju znojiti.
Europska komisija svakodnevno propovijeda običnim građanima klimatsku katastrofu i prisiljava Europu na njezin katastrofalni “Zeleni plan”. Ali kada se stvari u Bruxellesu doista zahuktaju, prava priroda tih elita nemilosrdno se otkriva.
Dok su se obični građani EU zgužvali na rekordnim temperaturama, klima-uređaji su veselo radili za najviše dužnosnike oko predsjednice Komisije Ursule von der Leyen. Čak i njihovi vlastiti dužnosnici sada otvoreno govore o “feudalizmu”.
Nedavno izvješće portala Politico donosi nenamjernu, stvarnu satiru iz srca Europske unije, sažimajući stanje ove institucije bolje od tisuću kritičkih analiza. Mjesto radnje: zgrada Berlaymont, 13-katno sjedište Europske komisije u Bruxellesu.
Zbog nedavnog toplinskog vala i navodno neposredne prijetnje preopterećenja, administracija je u petak u podne poslala hitnu SMS poruku službenicima koji tamo rade. Poruka: trenutno, obvezno gašenje klima uređaja do kraja dana. Međutim, ne za sve. Hlađenje je bilo isključeno samo od sedmog kata nadolje.
Tko sjedi na katovima od 8 do 13 i smije nastaviti smišljati smjernice za uštedu CO2 za građane u prekrasno klimatiziranom okruženju? Tako je: najviši dužnosnici. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen udobno boravi na 13. katu.
Njezinih 26 visoko plaćenih povjerenika također ima svoje urede na gornjim, još uvijek klimatiziranim katovima. U međuvremenu, otprilike 2000 “podređenih” zaposlenika na katovima od 1 do 7 moralo se znojiti i zadovoljiti ciničnim savjetima osoblja Komisije: “Pijte puno vode”, “počnite s radom ranije” i “izbjegavajte najgoru vrućinu vani”.
Da elitističko ponašanje vodstva EU iritira čak i vlastito osoblje, dokazuju citati iz članka u Politicu. Niže rangirani dužnosnik, kojem je razumljivo zajamčena anonimnost, izjavio je: “To je kao feudalizam.”
Drugi zaposlenik dodao je da je ovaj dvoslojni sustav jednostavno “sramota”. Čak se i zastupnik EU-a i satiričar Martin Sonneborn oglasio, prikladno ismijavajući “klimatsku pomamu”: “A ipak neki i dalje kažu da u demokraciji nema GORE i DOLJE…“
Klimatokratie!
— Martin Sonneborn (@MartinSonneborn) June 27, 2026
In ihrem 13stöckigen Hauptgebäude in Brüssel - zufällig auch Wohnsitz vonderLeyens (Appartement im 13. Stock) - hat die Kommission gestern die Klimaanlage abgeschaltet. Aber nur für die unteren 7 Stockwerke, in denen rund 2.000 subalterne Mitarbeiter schwitz..… pic.twitter.com/4ci0ADST7m
Incident je daleko više od puke anegdote o neispravnoj tehnologiji, koja se, usput rečeno, dogodila i u drugim zgradama EU (Europski parlament je čak istog tjedna doživio nestanke struje jer su klima-uređaji stalno radili punom snagom). Savršeno simbolizira trenutnu politiku EU. Dok se obični ljudi trebaju žrtvovati “za klimu”, elite se udobno smjeste. Ljeti se građani zgužvaju dok visoki eurokrati uživaju u klimatizaciji – a zimi se očekuje da će se smrzavati dok ti isti visoki političari sjede u dobro zagrijanim uredima.



