Bayer mora platiti milijarde dolara oboljelima od raka

Bayer mora platiti milijarde dolara oboljelima od raka

Advertisements

Preuzimanjem developera glifosata Monsanto – Bayer je dobio brojne tužbe. Tvrtka sada mora platiti više od dvije milijarde dolara čovjeku koji boluje od raka. Porota je presudila da je herbicid bio razlog njegove bolesti. Tvrtka to ne želi prihvatiti.

Bayer je doživio još jedan poraz na suđenjima s glifosatom u SAD-u. Prema riječima odvjetnika tužitelja, porota na sudu u Philadelphiji zaključila je da tvrtka mora platiti 2,25 milijardi dolara (oko 2,1 milijardu eura) čovjeku iz Pennsylvanije. Prema vlastitim izjavama, obolio je od raka nakon što je došao u kontakt sa sredstvom protiv korova Roundupom koje sadrži glifosat.

Sud je presudio da je njegov rak rezultat nekoliko godina korištenja Roundupa za vrtlarenje u njegovom domu. “Kaznena odšteta koju je dodijelila porota šalje jasnu poruku da ova multinacionalna korporacija treba temeljitu promjenu”, rekli su Tom Kline i Jason Itkin, odvjetnici tužitelja, u zajedničkoj izjavi. Presuda posebno predviđa odštetu od 250 milijuna dolara i kaznenu odštetu od 2 milijarde dolara.

Bayer je tada izjavio da se ne slaže s presudom porote i da vjeruje da ima jake argumente u žalbi za poništenje presude i brisanje visoke odštete. Tvrtka je istaknula da su odštetni zahtjevi u prethodnim sudskim ročištima nakon žalbe smanjeni za 90 posto.

EU produljeno odobrenje za glifosat

Nakon pet uzastopnih izgubljenih sporova, Bayer je u prosincu prvi put dobio spor za glifosat u SAD-u. Presuda porote u okrugu San Benito bila je u skladu s dokazima u slučaju da sredstvo protiv korova Roundup ne uzrokuje rak i da nije odgovorno za tužiteljevu bolest, rekla je tada tvrtka. Tvrtka je već dugo izložena sličnim tužbama u SAD-u. Tvrtka je pokrenula tužbe interno kada je preuzela razvijača glifosata Monsanto 2018.

Prema Bayeru, 52.000 od ukupno oko 165.000 pokrenutih tužbi još je otvoreno. Bayer je uvijek odbacivao optužbe protiv herbicida. Pitanje je godinama kontroverzno u znanosti. U studenom je Europska komisija produžila odobrenje sredstva za uništavanje korova za deset godina. Vlasti diljem svijeta klasificirale su lijek kao nekancerogen. Međutim, agencija za istraživanje raka IARC Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) ocijenila je aktivni sastojak “vjerojatno kancerogenim” 2015. godine. Bayer je već platio oko 9,5 milijardi dolara za nagodbu tužbi.

Advertisements
Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp