Nakon što je strip-novela “Nemirno more” Helene Klakočar u kojem je ona cjelovita autorica slike i riječi, dobila međunarodna priznanja najvišeg ranga, a strip-knjiga joj je prevedena na engleski, francuski, talijanski i slovenski jezik, gotovo je razumljiva težnja autorice da svoju osobnu temu izbjeglištva na brodu ispričanog i nacrtanog u dnevničkoj formi te iskustvo koje je tada (1991.-1992. godine) stekla, pretvori u novi projekt istog žanra, koji bi se bavio aktualnom temom izbjeglica iz ratom zahvaćenih zona. Tako su nastale dvije knjige stipa koje se bave tom teškom egzistencijalnom temom: “Zid Mediteran” i “El Shatt”.
Od najranijih radova iz osamdesetih godina 20. stoljeća kada je Helena Klakočar započela svoju likovnu karijeru već je u grupi Zzot i u Divljem oku, i u animiranim filmovima u kojima je participirala pokazala svoju punkersku pomaknutost i originalnost kako likovnu tako i sadržajnu. Helena Klakočar diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i na Beeldende kunst Academie u Tilburgu, Nizozemska i radi kao ilustratorica, autorica plakata, voditeljica likovnih radionica, video umjetnica i autorica stripova i grafičkih romana na relaciji između Italije, Belgije, Hrvatske i Nizozemske. Osamdesetih godina vodila je zapaženu i utjecajnu multimedijalnu grupu Zzot i programe Galerije Sudentskog centra u Zagrebu. Bila je članica grupa umjetnika: Migrative art (Belgija) i Divlje oko (Zagreb). Izložbe postavlja na festivalima i u galerijama, promovira svoje grafičke romane, drži predavanja o narativnoj umjetnosti, vodi radionice itd. Također surađuje s raznim udrugama:
Stvarnost u Amsterdamu, Banche Imprese u Italiji i dr. Crtački jednostavna i likovno suvremena, Helena Klakočar svoje strip-romane temelji prije svega na iskrenosti, toplini, intelektualnoj mudrosti i društvenoj angažiranosti za bolji i pravedniji svijet.
Pritom, je nenametljiva: niti se razmeće slikom, niti riječima. Njezini radovi su suosjećajni i lirski, a angažiranost utkana u poetsko i humano promišljanje svijeta
“Zid Mediteran” tematski je vezan za spašavanje izbjeglica, koji je s hrvatske strane provodila posada ratnog broda BŠ-72 Andrija Mohorovičić u sastavu flote Hrvatske ratne morarice, što je kroz potresne intervjue i stripovske crteže Helena isprčala i nacrtala s puno empatije. “El Shatt” je nastao na temelju preživjelih svjedoka ali i kao dio obiteljske drame koju je prolazila Helenina obitelj za vrijeme Drugog svjetskog rata, te je ta stripovska priča puna fragmentarnih sjećanja.
Helenine strip-knjige su likovno uzbudljive i literarno uvjerljive. U tom novom avangardnom mediju strip-novele dnevničkog tipa Helena Klakočar progovora toplo, ljudski angažirano za čovjeka, kojeg ratovi i neimaština, besposlenost i glad gone s vjekovnih ognjišta u vjeri da drugdje postoji bolji život.