Izrael najavljuje ‘najveći ikad’ LGBTQ događaj na Bliskom istoku.
Izrael promovira novi festival pod nazivom “Pride Land”, koji opisuje kao “najveći LGBTQ+ festival ikad na Bliskom istoku”. Događaj će se održati na Mrtvom moru i najavljen je kao četverodnevni program predstava, zabava, izložbi i queer kulture.
Službeni izraelski račun X Networka navodi da će festival donijeti “četiri dana neprekidnog slavlja, zajedništva i povezivanja”. Jerusalem Post ga opisuje kao najveći festival te vrste u povijesti regije.
Prema službenoj web stranici, “Pride Land” održat će se od 1. do 4. srpnja 2026. u Ein Bokeku na Mrtvom moru i zamišljen je kao turistički događaj s paket aranžmanima, hotelima i ulaznicama, uključujući narukvice za pristup. Središnja lokacija bit će prostor pod nazivom DOME X.
Program uključuje predstave, zabave, izložbe, umjetnost i LGBTQ kulturu, s obiteljskim i dječjim zonama uz glavni zabavni sadržaj.
Događaj se događa u kontekstu miješanog pravnog statusa LGBTQ prava u Izraelu. Istospolni brakovi nisu mogući u samom Izraelu jer se brakovi sklapaju putem vjerskih institucija, a ne građanskog prava.
Međutim, Izrael priznaje istospolne brakove sklopljene u inozemstvu, a sudovi priznaju određena obiteljska prava istospolnim parovima, što ga čini jednom od liberalnijih zemalja u regiji po tom pitanju.
Oznaka “najveći ikad” više djeluje kao marketinški slogan nego kao dokazana činjenica. Izrael godinama promovira Tel Aviv Pride kao jedan od najvećih LGBTQ događaja u regiji, ali je otkazan tijekom rata u Gazi 2024., kao i 2025. tijekom izraelsko-američkih napada na Iran.



