Migrant čije je dijete pohađalo vrtić, ušao je unutra i prijetio odgajateljicama da će im iskopati oči.
Düsseldorf (Sjeverna Rajna-Vestfalija): Svakodnevna svađa među djecom pretvara se u noćnu moru. Otac upada u gradski vrtić i prijeti odgajateljicama govoreći: “Iskopat ću vam oči. Allah će vam suditi.”
Ova rečenica ne samo da širi strah, već i postavlja pitanje: Koliko su sigurna mjesta u Europi u kojima se brinu o našoj djeci?
Kako izvještava Rheinische Post, okidač za dramu bio je banalan i praktički svakodnevna pojava u svakom vrtiću. Dana 31. srpnja 2025. – dan prije početka ljetnih praznika – navodno je izbila svađa između muškarčevog sina i drugog djeteta.
Otac je potom upao u vrtić i optužio osoblje da su ozlijedili njegovo dijete. Svjedoci su opovrgnuli ovu tvrdnju. Nakon toga, situacija je eskalirala. Muškarac je navodno prijetio odgajateljicama rekavši: “Iskopat ću vam oči. Allah će vam suditi.”
Policija je, nakon što je obaviještena, zabilježila incident i potvrdila da je podnesena prijava zbog prijetećeg ponašanja. Ured za dobrobit mladih u Düsseldorfu izdao je ocu trajnu zabranu ulaska u ustanovu. To je muškarcu uručeno u pisanom obliku. Nadalje, sigurnosne mjere u vrtiću su pooštrene: od tada su vanjska vrata cijelo vrijeme zaključana i otvara ih samo osoblje.
Ali je li to zaista dovoljno? Obrazovno osoblje ne može i ne bi smjelo raditi u stalnom strahu. Svatko tko smješta svoju djecu na brigu u vrtić mora biti siguran da tamo vlada sigurnost. Za sve uključene.
Nakon incidenta, majka pogođenog djeteta kontaktirala je vrtić i izrazila žaljenje. Centar namjerava nastaviti suradnju “za dobrobit djeteta”. Ljetni praznici su sada završili, a vrtić je ponovno otvoren. Zabrinutost zbog ponovne prijetnje i dalje postoji. Sljedeći put prijetnje bi se mogle pretvoriti u djela.
Ovaj incident također nije izoliran slučaj. Učitelji i odgajatelji opetovano prijavljuju verbalne napade, prijetnje ili čak fizičko nasilje od strane roditelja. Ponekad se radi o ocjenama, ponekad o nadzoru, ponekad – kao u ovom slučaju – o bezazlenim svađama među djecom.
Krajem lipnja, primjerice, sličan incident u Bavarskoj izazvao je užas: U Neuburgu an der Donau, Čovjek iz Srbije je toliko pretukao troje djelatnika vrtića da su morali biti hospitalizirani, udarajući ih nogama čak i nakon što su već bili na tlu – ni njemu se nije svidjela reakcija osoblja na svađu između njegovog sina i drugog djeteta. To šalje kobnu poruku: Odrasli koji bi trebali biti uzori unose svoju agresiju izravno u ustanove. I u većini slučajeva to su isti klijenti.
2. Tag nach den Ferien: „Pädo“ u „Islamhasser“schrie Özlem heut in Sport, weil ich auf Sportklamotten statt ihrem traditionellen bodenlangen Überkleid bestehe. Zum 10. Mal führen wir jetzt diese Debatte. Abdu maulte „ich will nicht zu der Hure“, als er wie immer zur…
— Dimetra (@dimetra_ecrit) September 5, 2025
U Njemačkoj, sukobi sve češće eskaliraju u vrtićima, školama ili vladinim uredima jer imigranti nisu voljni prihvatiti osnovna pravila suživota.
Ostaje samo da se Ili dosljedno provode vlastita pravila, ili se riskira da nepoštovanje i agresija postanu dio svakodnevnog života – i to ne samo – u obrazovnim ustanovama, već posvuda.



