Nikada ne zaboravi: Nije sramota plakati. Štoviše – pusti suzu kad ti je teško, kad si sam i izdan. I kad nema nikoga pokraj tebe, a tako žarko trebaš nečiju blizinu. Nemoj se bojati plakati. Jer suze pročišćuju dušu. A očima koje su plakale puno jasniji je svijet. I ljudi. I život. Nije sramota plakati, sramota je rasplakati nekoga. Ali ne od sreće. Rasplakati nekoga od tuga i žalosti. Razočarenja. Bola.
Nije sramota osjećati. Imati dušu. Sažaliti se nad tuđom nevoljom. Nije sramota da netko vidi tvoje suze. I da te pita kako si. Da stane pokraj tebe i utješi te s par lijepih riječi. Sramota je bezosjećajnost. Hladnoća do neba. I zato se ne pitaj pustiti ili ne pustiti suzu. Jedino suze te mogu naučiti pravom umijeću života. Jedino suze pokazuju da si čovjek. I ne stidi ih se. Neka se stide oni koji nikada ne zaplaču.
Ljutim se kad mi netko kaže: “Jak si.” Još više se ljutim kad mi netko kaže: “Slab si.” Nisam ni jedno, ni drugo, već živim svoj život nekad s većom, a nekad s manjom vjerom u sebe. Ponekad pun nade i oduševljenja, a ponekad posve obeshrabreno, tužno, umorno, ne videći ništa lijepo u tome što donosi novi dan. Živim život svakodnevno padajući i ustajući. Nekad povezan sa sobom, a nekada posve odvojen od sebe. Ali valjda to tako treba biti.
Kako god bilo, svako jutro moraš sebi poslati jednu poruku. Poruku da vrijediš. Jer zapljusnu li te ove ostale poruke, nećeš dobro proći. Ljudi su nemilosrdni. Ne gledaju gdje udaraju. Ništa im nije sveto. Jednoga dana te snažno grle, drugoga drsko odbacuju. Ali navikni se na to. Navikni se da ti ništa tuđe ne daje, niti uzima tvoj unutarnji mir. Budi slobodan! Ishod tvoje priče ovisi samo o tebi. I važno je ono što svakoga dana pišeš u nju.
Jednu stvar danas zapamti. Ne živiš život da istražuješ prošlost. Da kopkaš po onome što je bilo. Da se navraćaš na mjesta kojih više nema. Tu si radi sadašnjosti. Ako u njoj ne možeš živjeti, onda tvoj život i nema nekog smisla. I još nešto. Vodi malo brigu o sebi. Ne čekaj da to netko drugi učini za tebe. Jer ćeš se načekati. Kreiraj onakav život kakav želiš živjeti. I fokusiraj se na stvari koje možeš promijeniti. Mali pomak može biti doista velika promjena.
Ne živiš život da istražuješ tko je što o tebi rekao i što tko misli. Pričaju ljudi sve i svašta, a onda poreknu sve i svašta. A većinu toga što kažu ne žive. Imaš danas napraviti samo jednu stvar. Stvoriti svoj mali kutak mira. Jučerašnje rane uvesti u jednu novu etapu. Otpuštanja. Pusti sve. I pripremi teren da ti sve osim par dragih ljudi postane nevažno. Imaš jedan život. I to bez reprize. Nemaš vremena da se baviš ičim što je nebitno.
Navečer kad ostaneš sam shvatiš jednu stvar. Bitna je ona veza koju imaš sa samim sobom. Jako bitna. Jer oni drugi dolaze i odlaze. I tu su samo u prolazu. A kakav si prema sebi? Kad si zadnji put sebi rekao neku lijepu riječ, ohrabrio se i podržao? Moraš to napraviti, prijatelju, dužan si to sebi. Još bi se nekako i dala progutati činjenica što te izdaju ljudi koji te ne poznaju, ali kako ćeš objasniti sebi činjenicu to što izdaješ sam sebe?
Ljudi koji su prije pola tvoga života bili uz tebe, sada više nisu. Ljudi koji su bili tu kad si pobjeđivao, nestali su kad si gubio. I broj onih najbližih smanjio se na prste jedne ruke. A ni oni nisu uvijek tu kad treba. Tako je to s ljudima. Nikad ne znaš na čemu si. U svemu tome makar utvrdi jednu stijenu, utvrdi sebe. I nemoj se previše napadati. Budi blag prema sebi. Savez sklopi s onim tko će uvijek s tobom biti tu, a to si ti. I vidjet ćeš, već od sutra te čeka bolji život.
Pokušaj život živjeti na način tako da ostavljaš iza sebe sve ono što te nije vrijedno. Znaš li što time dobivaš? Život koji zaslužuješ. Jednostavno to učini. Samo se malo odmakni od ljudi koji guše. Stvari koje te čine praznim. Iskustva koja iscrpljuju. I vidjet ćeš široku lepezu mira na svom putu. Svima nam se u životu dogodi da skupimo uza se sve one loše stvari jer često smatramo da nismo dovoljno dobri, dovoljno snažni, dovoljno vrijedni.
Živi život tako da pustiš sve terete koje te nisu doveli nigdje. Terete obzira, opravdanja, dokazivanja. I vidjet ćeš kakav je osjećaj kad kreneš ispočetka. Premalo je vremena da se inatiš za nešto. Prilagođavaš nekome. Živiš kako ne bi htio samo zato da zadovoljiš nečija očekivanja. Imaj za sebe samo jedno očekivanje. Da budeš sretan. I da koliko je moguće ljudi oko tebe budu sretniji. I čuvaj sebe. Trebat ćeš si za starije dane.
Dragi naši prijatelji,
Bili bismo vam neizmjerno zahvalni da vašim skromnim donacijama podržite naš rad kao alternativnog i potpuno neovisnog medija iza kojega ne stoje nikakve organizacije, već samo čisti entuzijazam. Svaka vaša donacija je više nego dobrodošla.




