RH kao samostalna, demokratska i suverena država postoji već 33 godine. U tih 33 godine 25 godina (75%) vlast je pod dominantnim utjecajem HDZ-a, koja se deklarira kao domoljubna i demokršćanska stranka desnog centra koja broji oko 213.000 članova, što je gotovo 9 puta više od SDP-a (koji ima oko 24.000 članova).
Na prošlim parlamentarnim izborima HDZ je osvojio 621.008 glasova (37,26%), što im je omogućilo 66 (44%) saborskih mandata. Ovi podaci jasno ukazuju da HDZ ima stabilno biračko tijelo koje je međusobno interesno povezano (jer svaki njihov član treba na biralište dovesti samo još 2 birača koji nisu članovi HDZ-a).
Njih očito ne povezuje domoljublje i demokršćanske vrijednosti već isključivo osobni interes (oportunizam) koji se ostvaruje kroz političku moć, trgovanje utjecajem i iskorištavanje javnih dobara za osobne interese.
Korupcija je glavni motiv njihovog političkog djelovanja. To se jasno vidi jer njihovi članovi i birači usprkos svim aferama i koruptivnim radnjama u kojima su uhvaćeni njihovi najistaknutiji članovi na izborima i dalje glasaju za HDZ.
Dakle, glavni problem nisu pojedinci skloni korupciji već svi njihovi članovi i birači jer je podržavaju. Stoga je najefikasniji način borbe protiv korupcije onemogućiti HDZ-u da pobijedi na izborima i da formira saborsku većinu.
Sve drugo je manje bitno jer svatko od nas u demokratskom društvu ima pravo imati različite stavove, mišljenja, vrijednosti, ali nitko od nas nema pravo biti korumpiran.