Kako stvari stoje EU bi uskoro mogla dobiti još jednu članicu.
Islandska premijerka Kristrun Frostadotir najavila je da će njezina zemlja do 2027. godine održati referendum o pristupanju Europskoj uniji.
U intervjuu za Euronews istaknula je da je odluka o održavanju plebiscita izravno povezana s promjenama u globalnom sigurnosnom okruženju, uključujući rat u Ukrajini i sve agresivniju politiku SAD-a na Arktiku.
Zabrinutost oko SAD-a i Grenlanda
Posebno je ukazala na izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa o mogućoj aneksiji Grenlanda, koje su izazvale zabrinutost u Reykjaviku. Island je, kao i Grenland, povijesno bio pod danskom vlašću i stekao je neovisnost tek 1944. godine.
– Mi smo potpuno arktička nacija. Arktik je naš dom. To nije samo pojam u međunarodnim odnosima – to je naše prirodno okruženje. “Naše veze s Grenlandom su duboke, zbog čega nas trenutna situacija jako zabrinjava”, rekao je Frostadotir.
Podrška građana i iskustvo s EU
Prema nedavnim ispitivanjima javnog mnijenja, gotovo dvije trećine islandskih građana podržava održavanje referenduma, dok 45% podržava punopravno članstvo u EU. Island je već dio Schengenskog prostora i Europskog gospodarskog prostora, a kako premijer navodi, suradnja s EU-om dosad je bila izuzetno pozitivna.
“Ne želimo odluke temeljene na strahu”
Premijerka je istaknula kako ne želi da se pitanje europskog puta Islanda temelji samo na strahu od međunarodnih prijetnji:
– Ne želim da rasprava o pristupanju EU bude vođena osjećajem straha – rekla je Frostadotir.
Ipak, Euronews zaključuje da sigurnosni izazovi – uglavnom zbog ruske politike i američkog interesa za Arktik – ostaju ključni čimbenik sve većeg približavanja Islanda Europskoj uniji.