Kenijski predsjednik William Ruto kapitulirao je pred narodom i nakon vala nasilnih prosvjeda obio je potpisati kontroverznu poreznu reformu.
Kenijski predsjednik William Ruto najavio je u srijedu da neće potpisati prijedlog zakona o poreznoj reformi, koji uključuje povećanja i uvođenje novih poreza. Zakon je izazvao prosvjede u zemlji u kojima su poginule najmanje 23 osobe.
“Priznajem pogrešku i zato neću potpisati poreznu reformu za 2024. i tada će biti povučena”, rekao je Ruto na brifingu za novinare i dodao: “Ljudi su govorili.” proračunu predsjedničkog ureda, kako bi se uravnotežila razlika u financijama države, povlačenje zakona značit će značajan manjak u financiranju razvojnih programa namijenjenih, između ostalog, pomoći poljoprivrednicima i učiteljima.
Kenijski predsjednik William Ruto rekao je da će povući financijski zakon koji uključuje sporna povećanja poreza nakon nasilnih demonstracija, tijekom kojih je u utorak zapaljena zgrada parlamenta.
Kenya’s President William Ruto has said he will retract a finance bill that includes contentious tax increases following violent demonstrations, during which the parliament building was set on fire on Tuesday.
— The Fatu Network (@FatuNetwork) June 26, 2024
During his national address, he acknowledged that it was evident that… pic.twitter.com/OiZzDRAGc6
Prošlog su tjedna u Keniji izbili prosvjedi zbog planova vlade da poveća porezno opterećenje, ostavivši najmanje 23 mrtvih i 300 ozlijeđenih. Kako javlja AP, policija je privela 50 osoba. U utorak je gomila prosvjednika provalila u zgradu parlamenta, na što je policija odgovorila vatrom.
Rutova vlada u oskudici u novcu rekla je da je povećanje poreza neophodno kako bi se riješio golemi dug zemlje od oko 78 milijardi dolara, što je oko 70 posto kenijskog BDP-a. Kenijski zakonodavci u utorak su uklonili neka povećanja iz konačne verzije zakona o porezima na financije , uključujući poreze na kruh i jestivo ulje, ali je tome dodao više u nastojanju da spriječi proračunski jaz, javlja Reuters.
Primjer Kenije jasan je pokazatelj da politika beskonačnog zaduživanja vodi u sigurnu propast.
Dragi prijatelji portala Epoha!
Kao što znate, portal Epoha djeluje potpuno samostalno bez ikakve državne potpore. Kao alternativni portal primorani smo djelovati u nemogućim uvjetima za koje su zaslužni dežurni cenzori koji su nam između ostalog trajno zamračili iliti zabetonirali Facebook stranicu te naši brojni pratitelji iste uopće ne vide naše objave.
Naravno, to nije sve što nam cenzori čine kako bi nas spriječili u našem radu. A sve to što čine, čine samo zato što smo slobodan i neovisan medij koji nije ni pod čijom kontrolom i samo zato što zajedno s vama, dragi prijatelji, vjerujemo u slobodu medija.
To što nam cenzori čine krajnje je neprofesionalno, s obzirom na činjenicu da smo mi službeni medij u RH kao i svi drugi mediji, registrirani pri Vijeću za elektroničke medije te u skladu s tim uredno plaćamo sva moguća davanja sustavu. No, od tog istog sustava ne dobivamo baš ništa osim gore navedenih cenzorskih napada.
Živimo za istinu, ne podilazimo nikakvim sustavnim lažima i od toga nećemo odustati. Ovisimo o dobroj volji naših čitatelja i pratitelja, o vama dragi prijatelji Epohe. Željeli bismo zajedno s vama nastaviti graditi bolji, pravedniji i sretniji svijet u kojem će svaki čovjek imati jednako pravo na dostojan život, slobodu, rad i sreću.
Ukoliko nađete razloga da podržite našu misiju, unaprijed vam zahvaljujemo na vašim donacijama kojima ćete dati svoj doprinos našoj zajedničkoj borbi za istinu i pravdu te omogućiti portalu Epoha da nastavi s radom i opstane u ovim za nas nemogućim uvjetima.
Hvala vam od srca na vašoj potpori.
Vaša Epoha



