Kennedy želi zaštititi njemačke liječnike od pravnih problema povezanih s koronom.
Dok njemački pravosudni sustav neumoljivo progoni liječnike koji su štitili svoje pacijente tijekom pandemije COVID-19, američka vlada sada intervenira. Robert F. Kennedy Jr. osniva službeni ured za pritužbe njemačkih liječnika. Neviđen potez i velika sramota za ministricu zdravstva Ninu Warken!
To je povijesna odluka i neviđeno izglasavanje nepovjerenja njemačkoj vladavini prava: Američko Ministarstvo zdravstva i socijalnih usluga, pod vodstvom Roberta F. Kennedyja Jr., osnovalo je neformalni centar za prijavljivanje njemačkih liječnika koji se osjećaju uznemiravani i progonjeni od strane vlastite vlade, kako izvještava NZZ. Problem koji je potaknuo Washington na djelovanje jedno je od najmračnijih poglavlja u novijoj njemačkoj povijesti: pravni lov na vještice protiv liječnika koji su se usudili izdati izuzeća od maski ili cijepljenja tijekom pandemije COVID-19.
U pismu svojoj njemačkoj kolegici Nini Warken, Robert F. Kennedy Jr. osudio je njemačku politiku vezanu uz COVID-19, optužujući saveznu vladu za gaženje autonomije pacijenata. Njegove riječi služe kao poziv na buđenje za slobodu: „Kada vlada kriminalizira liječnike zbog savjetovanja svojih pacijenata, prelazi granicu koju su slobodna društva oduvijek smatrala nepovredivom.“ Kennedy optužuje njemačku vladu za kršenje „svetog odnosa između liječnika i pacijenta“ i svođenje liječnika na puke „izvršitelje državne politike“.
Stvarnost na njemačkim sudovima mu daje za pravo: Više od tisuću slučajeva protiv liječnika već je pravomoćno okončano. Uništavaju se sredstva za život. Suci izriču drakonske kazne do 25.000 eura, profesionalne zabrane, pa čak i zatvorske kazne – kao u slučaju liječnika koji mora odslužiti dvije godine zatvora zbog izdavanja liječničkih potvrda nakon pregleda biorezonantnom terapijom.
A kako je ministrica zdravstva Nina Warken reagirala na kritike iz SAD-a? S tipičnom arogancijom moći. Odbacila je Kennedyjeve izjave kao “činjenično netočne”. No Washington ostaje neimpresioniran berlinskom arogancijom i hladno je ignorirao Warkenovu ponudu za dijalog. Umjesto toga, stvorili su činjenice na terenu: američka državna tajnica Bethany Kozma već se dva puta sastala putem videokonferencije s pogođenim njemačkim liječnicima. Američka predstavnica reagirala je sa “zanimanjem i suosjećanjem” na profesionalnu i osobnu devastaciju koju su opisali.
Nach Kennedy-Kritik: Dr. Monika Jiang verklagt das Bundesgesundheitsministerium auf Unterlassung und bittet um eure Unterstützung
— Markus Haintz (@Haintz_MediaLaw) February 23, 2026
Die Weinheimer Ärztin wurde wegen der Ausstellung vermeintlich unrichtiger Gesundheitszeugnisse zu einer inzwischen rechtskräftigen Bewährungsstrafe… https://t.co/tuPu0Ic4Bk pic.twitter.com/vuRSI6W8er
Štoviše, ministrica Warken bezobrazno tvrdi da se kazneni progon događao samo u slučajevima “prijevare i krivotvorenja”. Ovu opću kriminalizaciju osporava diskreditirani liječnik sudskom zabranom. Odvjetnik Markus Haintz pojašnjava: Mnogi liječnici osuđeni su samo zbog izdavanja “lažnih liječničkih potvrda” – kaznenog djela sa znatno nižom kaznom.
Od objavljivanja protokola RKI-a (Instituta Roberta Kocha), znamo koliko su te mjere zapravo upitne. Ugledni stručnjak za ustavno pravo Volker Boehme-Nessler to je sažeto formulirao: Presude protiv liječnika su “neprihvatljive s gledišta pravde”. Obavezno nošenje maski bilo je uglavnom besmisleno i stoga neustavno.
Dok je Španjolska odavno podvukla crtu pod tu stvar, proglasivši svoje kazne za COVID-19 neustavnima i poništivši gotovo 100 000 kazni, njemačko pravosuđe nastavlja svoje divljanje. Samo u Baden-Württembergu doneseno je 805 presuda, a u Saskoj 354.



