Pogledajte kako nas je Plenković besramno lagao o mogućim poskupljenima nakon što Hrvatsku uvuče u eurozonu.
Uvjeravajući hrvatsku javnost kako je ulazak u Hrvatsku idealno rješenje za zemlju i stanovništvo i da neće biti gotovo nikakvog poskupljenja, premijer Andrej Plenković, besramno je lagao govoreći kako će poskupljenja biti izuzetno blaga i jednokratna.
Za konkretan primjer uzeo je poskupljenje kave za koju je tvrdio da će poskupjeti za 0.23 posto što je on preračunao u rast cijena od nekih 2 lipe.
Danas 3 godine, 6 mjeseci i 17 dana od ulaska Hrvatske u eurozonu, cijena kave nije porasla za 2 lipe kako je premijer tada besramno tvrdio znajući da svjesno laže opljačkani i izmučeni hrvatski narod već je poskupljenje bilo znatno veće.
Pa idemo sada na konkretne brojke. Tri i pol godine kasnije prosječna cijena kave u kafićima porasla je s otprilike 1,50–1,80 € početkom 2023. na oko 2,10–2,30 € tijekom 2025./2026., što predstavlja povećanje od približno 25–40 %. U turističkim središtima cijene od 3 € ili više danas su sasvim uobičajene.
Kava u trgovinama: pakiranja mljevene i kave u zrnu često su poskupjela 30–60 %, a kod nekih marki i više.
Ako uzmemo za primjer usporedbu u kunama, primjerice:
- kava koja je prije eura koštala 10 kn (1,33 €) danas često stoji 2,00–2,20 € (15–17 kn), što je povećanje od približno 50–65 %.
- Kava koja je koštala 12 kn (1,59 €) danas je često 2,20–2,50 €, odnosno oko 40–60 % skuplja, ovisno o lokalu.
Kad se uzme u obzir pakirana kava u trgovinama (Franck, Barcaffè, Jacobs, Lavazza, Illy i sl.), poskupljenje je bilo još izraženije nego što je premijer tvrdio.
Primjeri tipičnih promjena:
- Pakiranje od 500 g koje je početkom 2023. koštalo oko 5–6 €, danas često stoji 8–10 €.
- Premium marke koje su bile 8–10 € za kilogram (ili ekvivalent) danas često dosežu 12–16 €, ovisno o akcijama i trgovcu.
To znači da je u prosjeku kava u trgovinama poskupjela oko 30–60 %, a kod pojedinih proizvoda i više od 70 %.
Pogledajte premijerovu tadašnju izjavu, usporedite njegove riječi sa sadašnjim cijenama i potom donesite zaključak da li smo prevareni ili ne.



