Predsjednik Kolumbije Gustavo Pedro održao je po mnogima skandalozan govor u UN-u gdje se okomio na Trumpa i Izrael.
Govor kolumbijskog predsjednika izazvao je oštru reakciju Sjedinjenih Država: lokalna delegacija napustila je dvoranu.
Snažan govor koji je predsjednik Gustavo Petro održao u utorak, 23. rujna 2025., tijekom 80. zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku (SAD), u kojem je oštro kritizirao predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trumpa, izazvao je zapanjujuću reakciju prisutne američke delegacije. Također je pokrenuo val komentara na društvenim mrežama.
Prošlo je manje od pet minuta od početka predsjednikovog govora. Nije se pojavio u elegantnom odijelu, kao što je bio običaj u njegovim prethodnim govorima, već u guayaberi u stilu dobitnika Nobelove nagrade za književnost Gabriela Garcíe Márqueza, dok su američki diplomati napuštali svoja mjesta i napuštali sjedište UN-a. Snimku su zabilježila službena izvješća.
Petrov govor bio je usmjeren na Donalda Trumpa
Prema Petru, migracija je izgovor „za bogato, bijelo i rasističko društvo“ da sebe smatra superiornom rasom i ne vidi da ga njegovi vođe vode, zajedno s cijelim čovječanstvom, u ponor vlastitog uništenja. Spomenuo je da je današnje barbarstvo globalno i utječe na cijelo čovječanstvo, prije nego što je svoju kritiku usmjerio na način donošenja odluka koje utječu na Kolumbiju.
„Ne znam zna li Trump da njegovu vanjsku politiku prema Kolumbiji, Venezueli i Karibima savjetuju Kolumbijci koji su politički saveznici kokainske mafije“, rekao je predsjednik u jednom odlomku. Dio svog govora posvetio je izravnim napadima na Trumpa i njegovu administraciju, optužujući ga za iracionalnost do te mjere da ga je izjednačavao s Adolfom Hitlerom.
„Sam sam osudio ove paravojne političare – trgovce drogom – nazivao sam ih imenom. Cijelo desetljeće, kada sam bio senator u Kongresu Republike. I mnogo puta su me zbog toga pokušali ubiti, htjeli su da ne postanem predsjednik, da zašutim i budem kuš“, dodao je Petro, što je dovelo do odlaska ostalih zastupnika prisutnih u dvorani.
Kao odgovor na odluku State Departmenta o navodnim neuspjesima u smanjenju uzgoja koke, Petro se također oglasio o toj temi. „U Kolumbiji je zaplijenjena najveća količina kokaina u povijesti svijeta. Ova vlada je to učinila – i oduzimaju mi certifikat“, inzistirao je kolumbijski predsjednik, istovremeno ističući posljedice klimatskih promjena.
Prema Petrovim riječima, sam Trump je oduzeo certifikat svojoj vladi „bez ikakvog prava – ljudskog ili božanskog – da to učini, i bez ikakvog racionalnog razloga“, sve zato što je, iz njegove perspektive, drugačije od one američke supersile, bio odgovoran za promjenu „neuspjelog i nasilnog rata protiv droga“ koji je štetio ne samo Kolumbiji već i planetu; izjave su izazvale kontroverze.
Otišao je i korak dalje. „Nisu oduzeli certifikat Duqueu, koji je imao narkobosa za sponzora svoje kampanje, ali su ga oduzeli Petru jer govori istinu“, naglasio je Petro, ukazujući na negativan utjecaj politike protiv droga koju su promovirale Sjedinjene Države. Iako su održali pomoć Kolumbiji, nametnuli su niz uvjeta kako bi osigurali da se ona neće prekinuti.
I dodao je – kao što je već objavio na društvenim mrežama – da bi među žrtvama brodova potopljenih uz obalu Sjedinjenih Država mogli biti i kolumbijski državljani. „Mladi ljudi ubijeni projektilima na Karibima nisu bili iz Tren Arague ili Hamasa, bili su to ljudi s Kariba, možda Kolumbijci“, izjavio je predsjednik, koji se oštro odredio protiv supersile.
U tom smislu predložio je pokretanje kaznenog postupka protiv američkih dužnosnika. „Čak i ako se radi o najviše rangiranom dužnosniku koji je dao naredbu: predsjedniku Trumpu“, dodao je. Naglasio je da je, prema njegovim podacima, više od 700 narkobosova izručeno Sjedinjenim Državama i Europi. „Ja sam ih izručio!“, uzviknuo je predsjednik, koji je postao jedan od najradikalnijih glasova u skupštini.
Petro je podigao glas kako bi osudio genocid u Gazi koji je počinio Izrael
Petro nije oklijevao pred svijetom nazvati sukob između Izraela i Palestine genocidom. „To je genocid i moramo to vikati iznova i iznova. Ova dvorana je nijemi svjedok i suučesnik genocida u svijetu“, izjavio je predsjednik u svom gotovo 41-minutnom govoru, tijekom kojeg se dvorana postupno praznila – baš kao i 2024. godine.
I optužio je Trumpa za „suučesništvo u genocidu u Gazi“, što je izazvalo različite reakcije na društvenim mrežama. Petro, koji je – unatoč međunarodnom negodovanju – dobio pljesak kolumbijske delegacije koju je predvodio potpredsjednik Francia Márquez, voditelj delegacije koja je podržala predsjednika u njegovom posljednjem govoru pred skupštinom (njegov mandat završava 7. kolovoza 2026.).
„Trump ne govori o demokraciji, ne govori o klimatskoj krizi, ne govori o životu. Prijeti, ubija i dopušta da deseci tisuća ljudi budu ubijeni. Pa ipak, u Kolumbiji, pod mojom administracijom, nismo vidjeli porast stope ubojstava; imamo najnižu nezaposlenost u zemlji i najniže siromaštvo u ovom stoljeću – prema našoj statistici“, rekao je kolumbijski predsjednik u svom govoru organizaciji.



