Iran uzvratio SAD-u i zaprijetio puno jačim odgovorom u slučaju novog napada.
Iranski Revolucionarni gardijski korpus (IRGC) priopćio je da je uzvratio udarac na zračnu bazu koju koriste Sjedinjene Države nakon što su američke snage tijekom vikenda gađale ciljeve na jugu Irana.
Najnovija razmjena udaraca dodatno je poljuljala krhko primirje postignuto u travnju, nakon više od mjesec dana sukoba izazvanog američkim i izraelskim napadima na Iran. Washington i Teheran trenutno pokušavaju dogovoriti memorandum o razumijevanju kojim bi se produžio prekid vatre za još 60 dana i obnovili pregovori o iranskom nuklearnom programu.
Američko središnje zapovjedništvo (CENTCOM) priopćilo je u ponedjeljak da je u subotu i nedjelju izvelo “odmjerene i namjerne napade” kao odgovor na, kako je nazvalo, “agresivne akcije Irana”, uključujući rušenje američkog drona MQ-1 koji je letio iznad međunarodnih voda.
Washington je optužio Teheran za “neutemeljenu agresiju tijekom trenutnog primirja”.
Iran je u nedjelju potvrdio rušenje drona, rekavši da je dron pogođen zbog kršenja iranskog zračnog prostora iznad Perzijskog zaljeva.
Prema CENTCOM-u, američki lovci su ciljali iranske radarske sustave, kao i centre za zapovijedanje i kontrolu dronovima u Goruku i na otoku Qeshm kao dio “samoobrambenih akcija”.
Kasnije tog dana, Revolucionarna garda objavila je da je odgovorila na američki napad na komunikacijski toranj na iranskom otoku Sirik.
Iranska vojska izjavila je da je ciljala zračnu bazu s koje je pokrenut američki napad te da su svi unaprijed određeni ciljevi uništeni.
U izjavi nije precizirana lokacija pogođene baze, iako je kuvajtska novinska agencija KUNA ranije izvijestila da su kuvajtske protuzračne snage presrele rakete i dronove koji su dolazili iz smjera Irana.
IRGC je upozorio da će, ako se američka agresija ponovi, odgovor biti “potpuno drugačiji” i da će odgovornost za posljedice snositi Sjedinjene Države.
Istovremeno, prema agenciji Tasnim, Teheran unosi promjene u nacrt memoranduma o razumijevanju nakon izvješća da je američki predsjednik Donald Trump u nedjelju Iranu poslao mnogo stroži prijedlog za sporazum.
Izvor agencije navodi da se razmjena prijedloga i amandmana između dviju strana nastavlja te da obje strane redovito predlažu izmjene teksta.
Iranski glavni pregovarač Mohammad Bagher Ghalibaf ranije je izjavio da Teheran ne vjeruje obećanjima koja dolaze iz Washingtona.
„Nećemo odobriti nikakav sporazum dok ne budemo sigurni da su prava iranskog naroda u potpunosti zaštićena“, naglasio je Ghalibaf.



