Bliže su ratu s Kinom nego što većina ljudi shvaća. U ovom su trenutku američki dužnosnici u Washingtonu duboko zabrinuti što Kinezi uvode potpunu blokadu Tajvana kao prvi korak u kampanji “ponovnog ujedinjenja”. Mnogi Amerikanci ne shvaćaju da bi takav potez značio jako, jako puno. Ako Kina odluči blokirati Tajvan, SAD i Kina bi odmah bili u ratu. Odjednom bi dotok visokokvalitetnih računalnih čipova iz Tajvana potpuno prestao. A protok proizvoda koje Amerika uvozi iz Kine odjednom bi potpuno prestao. Drugim riječima, američki životni standard radikalno bi se promijenio u doglednoj budućnosti, piše Michael Snyder.
Ali postoje određene stvari koje će se vjerojatno dogoditi prije nego što Kina povuče okidač za vojno rješenje. Posljednjih mjeseci Kina je poduzela korake kako bi smanjila svoju gospodarsku izloženost Sjedinjenim Državama, a jedan od tih poteza bila je prodaja američkih državnih obveznica.
Zapravo, siječanj je bio šesti mjesec zaredom u kojem su kineski posjedi američkih državnih obveznica pali…
Kina je početkom godine nastavila smanjivati svoja držanja američkih trezorskih zapisa zbog rastućih dugoročnih kamatnih stopa, što je smanjilo povrate njezinih inozemnih ulaganja nakon što je američka središnja banka povećala troškove zaduživanja prošle godine.
Dok su strani posjedi porasli treći mjesec zaredom u siječnju, kineski posjedi su u siječnju pali sa 867,1 milijardu dolara u prosincu na 859,4 milijarde dolara, šesti uzastopni mjesec i najnižu točku od svibnja 2009., pokazalo je istraživanje koje je objavilo američko Ministarstvo financija Srijeda.
Dobra vijest je da su Kinezi prodali svoje posjede umjerenim tempom.
Da je blokada ili invazija neizbježna, očekivao bih da će Kinezi puno brže početi prodavati riznice.
Nastavit ćemo vidjeti hoće li se tempo promijeniti.
U međuvremenu, CBS News izvještava da je Kina upravo održala “trodnevne vojne vježbe za simulaciju blokade Tajvana”…
Kina je tri dana održavala vojne vježbe kako bi simulirala blokadu Tajvana. Vježbe uključuju nosač zrakoplova i bombardere s nuklearnim oružjem dok napetosti nastavljaju rasti nakon sastanka između predsjednika parlamenta McCarthyja i tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen.
Mnogi analitičari smatraju da oni doslovno pokazuju što namjeravaju učiniti.
Tijekom ovih vježbi Kinezi su prvi put uvježbavali napad na Tajvan s istoka …
Najnoviji kineski nosač zrakoplova uvježbao je prvi napad na Tajvan s istočne obale otoka. To pokazuje da je Peking sve odlučniji projicirati svoju moć izvan Tajvanskog tjesnaca i duboko u Tihi ocean, područje kojim tradicionalno dominiraju Sjedinjene Države i njihovi regionalni saveznici.
Ako Kinezi potpuno opkole otok, Tajvan će biti potpuno odsječen od američke pomoći.
SAD bi mogao pokušati probiti blokadu, ali to bi značilo pucati na Kineze.
Naravno, Kinezi ne bi koristili samo brodove da nametnu blokadu. U ponedjeljak su Kinezi poslali više borbenih zrakoplova na Tajvan nego ikad prije…
Kasno u ponedjeljak, tajvansko ministarstvo obrane zabilježilo je 91 borbeni zrakoplov i 12 brodova kineske vojske u razdoblju od 12 sati. Ovo je rekordan broj kineskih vojnih zrakoplova koji su u jednom danu uletjeli u zračni prostor oko Tajvana.
Od toga su 54 zrakoplova prešla središnju liniju Tajvanskog tjesnaca i ušla u jugozapadni i jugoistočni zračni prostor Tajvana.
Kinezi ne griješe oko činjenice da se ne petljaju.
Kineska vojska je upravo objavila animaciju koja simulira kako bi izgledao frontalni napad na Tajvan…
Kineska vojska objavila je da je “spremna boriti se i uništiti neovisnost Tajvana” i objavila animaciju koja simulira kako pokrenuti sveobuhvatni napad na samoupravni otok.
Snimka, koju je podijelio službeni WeChat račun Zapovjedništva istočnog kazališta kineske vojske, a koju je kasnije objavio The Global Times na Twitteru, prikazuje Peking kako lansira niz projektila s kopna i svoje mornarice u Tajvanski tjesnac kako bi uništio obranu Tajvana prije invazije.
U trenutku kada je takav napad pokrenut, rat između Sjedinjenih Država i Kine je započeo.
Ali većina Amerikanaca to još uvijek ne shvaća ozbiljno.
Većina Amerikanaca i dalje vjeruje da će sve biti u redu, iako je tajvanski ministar vanjskih poslova Joseph Wu upravo upozorio da smo opasno blizu “nekontroliranog rata”…
“Kineske vojne vježbe ovih nekoliko dana bile su vrlo ozbiljne”, rekao je tajvanski ministar vanjskih poslova Joseph Wu za Fox News u nedjelju. “Ako pogledate letove kineskih zračnih snaga, zajedno s brodovima, oni su vrlo blizu Tajvanu. A svaka nesreća mogla bi izazvati nekontrolirani rat između Tajvana i Kine. A ako druge zemlje pokušaju intervenirati, to bi mogao biti početak rata velikih razmjera.”
Nažalost, potpuno je u pravu.
Tako smo blizu ruba, ali obje strane nastavljaju eskalirati napetosti.
U ponedjeljak je američka vojska plovila razaračem s navođenim projektilima kroz vrlo osjetljivo područje u Južnom kineskom moru, a Kinezi nisu bili sretni zbog toga…
Američki razarač s navođenim projektilima, USS Milius, izveo je navigacijsku operaciju u ponedjeljak u Južnom kineskom moru, došavši na 12 nautičkih milja od grebena Mischief na otočju Spratly kako bi obranio opsežne kineske teritorijalne zahtjeve u spornim borbenim vodama. Peking je operaciju nazvao “nezakonitom”.
A američki političari samo nastavljaju udarati u ratne bubnjeve.
U odgovoru na pitanje o mogućoj kineskoj blokadi Tajvana, američka senatorica Lindsey Graham sugerirala je da bi SAD zauzvrat mogao blokirati Kinu…
Što bih učinila da spriječim blokadu? Dala bih Kinezima do znanja da će, ako blokirate Tajvan, biti teško doći do nafte s Bliskog istoka.
Dala bih više obuke i poslala bih F-16 koji im trebaju u Tajvan. Postoji zaostatak. Počistila bih taj zaostatak. Premjestila bih ratne trupe u Južnu Koreju i Japan.
Za razliku od sukoba u Ukrajini, ne postoji očito mirno rješenje ove krize.
Kinesko vodstvo je apsolutno opsjednuto Tajvanom i postavilo je “ponovno ujedinjenje” kao vrlo visok prioritet.
Ali SAD jednostavno ne može dopustiti Kinezima da poduzmu vojnu akciju protiv Tajvana. Više od 60 posto naprednih računalnih čipova o kojima svijet ovisi dolazi iz Tajvana, a nakon što Kinezi progutaju Tajvan, neće tu stati.
Upravo sada Kina želi uspostaviti vojne baze doslovno po cijelom svijetu …
Popis mjesta na kojima Peking traži ili istražuje baze, prema američkoj vladi, uključuje otoke u Južnom kineskom moru; Kambodža, Mianmar, Tajland i Indonezija u jugoistočnoj Aziji; Džibuti, Ujedinjeni Arapski Emirati, Pakistan, Kenija, Šri Lanka, Sejšeli i Tanzanija u području Indijskog oceana; Salomonski otoci i Vanuatu u južnom Pacifiku; pa čak i Ekvatorijalna Gvineja i Angola na atlantskoj obali Afrike.
Jedina druga zemlja koja ima tako opsežan vojni trag je SAD, sa svojom globalnom vojnom prisutnošću i obvezama.
Slijedi obračun s Kinom.
General američkih zračnih snaga s četiri zvjezdice nedavno je izjavio kako vjeruje da će se SAD i Kina međusobno boriti do 2025.
Nepotrebno je reći da je 2025. udaljena samo dvije godine.
Kineska vojska već se dugo priprema za takav rat, a u međuvremenu se američka vojska okrenula drugim stvarima.
Nadam se da će se sukob između naša dva naroda moći izbjegavati što je dulje moguće, ali sat nedvojbeno otkucava.