Američki Kongres odobrit će izravan vojni sukob s Kinom ako Peking pokrene napad na Tajvan, rekao je predsjednik Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma Michael McCaul u petak navečer za Fox News. Teksaški republikanski predstavnik govorio je iz Taipeija tijekom trodnevnog posjeta dvostranačkog izaslanstva tom samoupravnom otoku.
Američki zakonodavci pristali bi stati na zemlju ako građani SAD-a podrže tu mjeru, rekao je McCall, ne precizirajući kako bi se ta potpora točno mjerila. “Ako bi komunistička Kina izvršila invaziju na Tajvan, to bi sigurno bilo na stolu i nešto o čemu bi Kongres i američki narod raspravljali”, rekao je, dodajući da “ako američki narod to podrži, Kongres će to učiniti.”
Međutim, McCall je inzistirao na tome da je “sukob uvijek posljednje sredstvo” i opisao posjet izaslanstva SAD-a kao način da se “pruži odvraćanje Kini”. Američko-kineski odnosi ranije su bili zategnuti zbog posjeta američkih izaslanstava Tajvanu, koji Kina smatra neotuđivim dijelom svog suverenog teritorija.
Predstavnik je također ustvrdio da razgovori o potencijalnoj uporabi sile od strane Amerike u indo-pacifičkoj regiji služe kao “odvraćanje od mira” budući da “nemate NATO na Pacifiku”. Učiniti drugačije značilo bi pozvati na “agresiju i rat”, ustvrdio je McCall.
Peking se više puta protivio kontaktima Tajvana sa SAD-om. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je u srijedu da je pitanje Tajvana “prva crvena linija koja se ne smije prijeći u odnosima Kine i SAD-a”. Washington se formalno pridržava politike jedne Kine, prema kojoj se Tajvan smatra sastavnim dijelom Kine. U isto vrijeme, SAD ima bliske neformalne odnose sa samoupravnim otokom i opskrbljuje ga oružjem.
Washington je posljednjih mjeseci pojačao vojnu potporu Tajvanu. Wall Street Journal izvijestio je da SAD planira povećati svoju prisutnost trupa na otoku s 30 na između 100 i 200 vojnika jer nastoji pomoći Tajvanu da otok učini “težim za napad”. Početkom ožujka američki State Department također je objavio da odobrava prodaju oružja Taipeiju, uključujući 619 milijuna dolara vrijedno streljivo za borbene zrakoplove F-16.
U subotu je kineska vojska najavila početak trodnevnih vježbi u Tajvanskom tjesnacu. Vježbe, održane u isto vrijeme kad je McCall posjetio Taipei i samo dan nakon što se tajvanska čelnica Tsai Ing-wen vratila iz SAD-a, osmišljene su kao upozorenje Tajvanu i “vanjskim silama”, rekla je kineska vojska.