Dok se tajvanski predsjednik upravo vraćao s putovanja u Ameriku, kineska Narodna oslobodilačka vojska simulirala je ciljane napade na samoupravni otok. Američki senator pozvao je da tamo budu stacionirane američke trupe. Povećava se rizik od eskalacije.
Nova vježba opkoljavanja Kineske narodnooslobodilačke vojske oko samoupravnog otoka Tajvana dodatno povećava napetost. Tajvanski predsjednik Tsai Ing-wen, koji je također posjetio dvije savezničke srednjoameričke zemlje nakon posjeta Sjedinjenim Državama i bio na povratnom letu tijekom kineskih vojnih vježbi, kritizirao je postupke.
Prema kineskoj državnoj radioteleviziji CCTV, vježbe su simulirale “zajedničke precizne napade na važne ciljeve na otoku Tajvanu i u okolnim vodama”, a oružane snage “održavale su situaciju čvrstog okruženja otoka”. Zračne snage također su rasporedile desetke zrakoplova da “lete u ciljni zračni prostor”, a kopnene snage su provele vježbe za “precizne udare s više ciljeva”, nastavlja se u izvješću.
Istovremeno, republikanska senatorica Lindsey Graham, koja se smatra ratobornom, podržava ideju službenog stacioniranja američkih trupa u Tajvanu. Graham, koji se također želi natjecati u predsjedničkoj utrci, također bi u svakom trenutku krenula u rat protiv Kine za samoupravni otok. Također se zalaže za povećanu prisutnost američkih trupa u Japanu i Južnoj Koreji. Ako bi Peking uveo blokadu otoka, Sjedinjene Države bi također morale blokirati Kinu ,smatra neokonzervativac.
Diplomatski sukobi, zajedno s ekonomskim pritiskom (uključujući sankcije protiv Huaweia ili kineske industrije poluvodiča), uzrokuju sve veće napetosti između Washingtona i Pekinga. Dok će se komunističko vodstvo vjerojatno suzdržati neko vrijeme, iz straha od gubitka obraza, američko ismijavanje Tajvana moglo bi dovesti do ozbiljnog sukoba. Ali može li si svijet priuštiti takav rat?