Preminuo je veliki Mirko Novosel (1938. – 2023.)

Preminuo je veliki Mirko Novosel (1938. – 2023.)

Danas je u 86. godini života preminuo velikan hrvatske i svjetske košarke, Mirko Novosel član košarkaške Kuće slavnih.

Najtrofejniji hrvatski košarkaški trener, nakon petnaest godina igračke karijere u Lokomotivi, poslije Ciboni, krenuo je u trenerske vode i ispisao povijest.

Hrvatsku je 1993. godine vodio kao izbornik do bronce na Europskom prventsvu u Njemačkoj, a bio je i jedan od najzaslužnijih ljudi što je naša reprezentacija  nastupila na Olimpijskim igrama 1992. u Barceloni, gdje je igrala finale protiv Dream Teama i osvojila srebrnu medalju.

Bivšu Jugoslaviju je odveo do pet medalja – dva europska zlata (1973., 1975.), svjetskog srebra te olimpijskog srebra i bronce, a golemi, povijesni uspjeh ostavio je u Ciboni, koju je pretvorio u europsko košarkaško čudo.

S Cibonom je osvojio Kup prvaka Europe 1985. i 1986. godine , a tri puta bio je prvak Jugoslavije, sedam puta osvojio je Kup. Dva puta je Cibonu odveo do naslova u europskom Kupu kupova.

Veliki Novosel je 1984. godine  u Zagreb iz Šibenke doveo našeg Mozarta, Dražena Petrovića, koji  je dan prije završetka prijelaznog roka odlučio potpisati za Cibonu.

 

Projekt Unverzijade u Zagrebu 1987. godine također je Novoselovo djelo. Zagreb je tada bio jedna od najvažnijih europskih metropola.  U Košarkašku kuću slavnih u Springfieldu primljen je 2007. godine, a 2010. godine i FIBA ga je uvrstila u velikane svjetske košarke.

Veliki Mirko Novosel je bio istinska legenda hrvatskog športa, skroman, samozatajan, divan čovjek i pravi gospodin u punom smislu te riječi. Svakim danom je takvih ljudi, nažalost, sve manje.

Hvala Vam na svemu, dragi gospon Novosel.

 

Izvor fotografija: Screenshot, YouTube

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp