Dolar je oslabio, pad cijena na azijskim burzama

Dolar je oslabio, pad cijena na azijskim burzama

Na burzama u Aziji su cijene dionica pale nakon snažnog rasta dan prije jer ulagači nisu voljni dodatno riskirati uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo osjetno usmjeriti tržišta. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu oko 0,4 posto, no i dalje je na putu tjednog dobitka od oko 4 posto.

Jutros, 2. prosinca je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,3 i 1,6 posto. Prethodnih dana kineske su burze znatno porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će vlasti uskoro olabaviti restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje korone.

Premda su vlasti ponešto ublažile retoriku o opasnosti od tog virusa, a neki gradovi ublažili covid restrikcije, ulagači se plaše da taj proces popuštanja mjera neće ići baš brzo. Plaše se i da će, unatoč podršci vlasti, trebati dugo vremena da bi se kineski nekretninski sektor oporavio od oštrog pada početkom godine.

“Izgledi za nekretninski sektor i dalje su negativni zbog slabe potražnje. Nove mjere vlade ponešto će ublažiti financijske probleme u tom sektoru, no trebat će vremena da bi mjere dale rezultate”, poručila je jutros rejting agencija Moody’s. Ulagačima nedostaje i poticaja s Wall Streeta, s obzirom na to da su jučer Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali, nakon snažnog skoka dan prije.

Nakon poruke predsjednika Feda Jeromea Powella u srijedu da bi već od prosinca središnja banka mogla usporiti tempo povećanja kamatnih stopa, većina analitičara očekuje da će Fed ovoga mjeseca povećati kamate za ‘samo’ 0,50 postotnih bodova, nakon serije povećanja za 0,75 bodova.

Fed je, nakon agresivnog zaoštravanja monetarne politike od početka godine, u poziciji da uspori tempo povećanja kamata, no održavat će restriktivnu politiku neko vrijeme dok se inflacija ne smanji. Ostaju otvorena ključna pitanja – do koje će razine Fed povećati kamate i koliko će se dugo zadržati na tim razinama.

Izvor: hina.hr

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp