Članice EU koriste plin iz Amerike, ali ga plaćaju četiri puta više od Amerikanaca.
Najviši europski dužnosnici bijesni su na administraciju predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Josepha Bidena i optužuju Amerikance da profitiraju na sukobu Rusije i Ukrajine.
Točka prijepora posljednjih tjedana bile su Bidenove subvencije i porezi za koje Bruxelles kaže da nepravedno tjeraju trgovinu iz EU i prijete uništenjem njezine industrije. Unatoč prigovorima Europe, Washington nije najavio da će obustaviti ove akcije
Biden je u kolovozu potpisao Zakon o smanjenoj inflaciji, koji predviđa oko 430 milijardi dolara pomoći određenim sektorima američkog gospodarstva, uključujući i autoindustriju. EU tvrdi da ovaj zakon negativno utječe na europske proizvođače automobila jer američkim proizvođačima daje posebne porezne olakšice koje njihove proizvode čine konkurentnijima. Brojni dužnosnici, diplomati i ministri javno i privatno osudili su poteze Amerike.
Zemlje EU suočene su s visokom inflacijom, prijetnjom recesije i poteškoćama u opskrbi energijom. U mnogim zemljama najavljene su restrikcije električne energije tijekom zime.
Članice EU, koje su odbacile ruski energent, okreću se plinu iz Amerike. Međutim, Europljani gorivo plaćaju četiri puta više od Amerikanaca. Cvjeta i američka vojna industrija, s obzirom da europskim vojskama nedostaje oružja jer su slale velike količine u Kijev.
“Amerika je najprofitabilnija zemlja”
Sve je to “previše” za dužnosnike u Bruxellesu i drugim prijestolnicama EU, ocjenjuje Politiko.
“Činjenica je, ako trezveno sagledate situaciju, Amerika je zemlja koja najviše profitira od ovog rata, jer prodaju više plina po višim cijenama, kao i oružja”, rekao je visoki dužnosnik EU.
Ističe da se svijet “nalazi u povijesnom trenutku” i ocjenjuje da dvostruki udar trgovinskih poremećaja zbog američkih subvencija i visokih cijena energije riskira okretanje javnosti protiv ratnih napora i transatlantskog savezništva.
“Amerika mora shvatiti da se javno mnijenje u mnogim zemljama EU mijenja”, rekao je.
Ministri i diplomati frustrirani su načinom na koji Bidenova administracija jednostavno ignorira utjecaj koji domaća ekonomska politika ima na europske saveznike.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borelj pozvao je Washington da odgovori na zabrinutost Europe.
“Amerikanci, naši prijatelji, donose odluke koje imaju ekonomski utjecaj na nas”, rekao je u intervjuu za “Politiko”.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron kaže da visoke cijene plina u SAD-u nisu “prijateljske”, a njemački ministar gospodarstva Robert Habeck pozvao je Washington da pokaže više “solidarnosti” i pomogne u smanjenju troškova energije.
Čelnici EU-a željeli su razgovarati o visokim cijenama plina s američkim predsjednikom na summitu Grupe 20 na Baliju, ali se Biden “činio nesvjestan tog pitanja”, prema riječima visokog dužnosnika EU-a. David Kleiman iz Bruegel Research Centera navodi kako su “Europljani vidno frustrirani nedostatkom informacija i konzultacija”.
“Politico” navodi da su dužnosnici s obje strane Atlantika svjesni rizika koje nose njihovi sukobi. Diplomati iz EU i SAD-a slažu se u jednom – svađe su ono što želi Vladimir Putin, dodaje list.
Europski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton govorio je o visokim cijenama američkog plina i rekao da su “SAD i EU saveznici, ali to znači da će priznati kad nešto pođe po zlu”.
Jeftinija energija daje veliku konkurentsku prednost američkim tvrtkama, a mnoge tvrtke planiraju nova ulaganja u SAD ili čak sele svoje tvrtke u tu zemlju.
Saveznici ili ne?
Unatoč neslaganjima oko energije, prava panika u Bruxellesu je zavladala tek kada je Washington najavio shemu industrijskih subvencija od 369 milijardi dolara za potporu zelenoj industriji prema Zakonu o smanjenju inflacije.
“Zakon o smanjenju inflacije promijenio je sve. Je li Washington još uvijek naš saveznik ili ne”, upitao je jedan europski diplomat.
Za Bidena je spomenuti zakon povijesno postignuće, ali za Europu potencijalni pad. EU stoga priprema odgovore na američke subvencije, kako bi spriječila da njezina industrija bude poražena od američkih rivala.
Francuska europarlamentarka Marie-Pierre Vedrin rekla je da se svijet trenutno bori za moć.
Kad se obaraš, a nisi mišićav, niti fizički i psihički pripremljen, gubiš, rekla je.
Iza kulisa rastu i napetosti zbog novca koji se slijeva u američki obrambeni sektor. SAD je zemlja koja je pružila najviše vojne pomoći Ukrajini, poslavši od veljače oružje i opremu u vrijednosti većoj od 15,2 milijarde dolara. Europa je, usporedbe radi, Kijevu dala oko osam milijardi eura pomoći u obliku oružja.
Prema riječima visokog dužnosnika EU-a, obnavljanje zaliha sofisticiranog oružja moglo bi potrajati godinama zbog problema u opskrbnom lancu. To predstavlja još jedan problem za Europu, jer bi Amerika mogla dodatno profitirati od ruskog sukobai također iz Ukrajine.



