Postignut je napredak u kontroverznim testovima koji se provode u bolnici u malom gradu u Keniji kako bi se razvio biometrijski program praćenja upravljanja cijepljenjem za novorođenčad.
Nova metoda ima za cilj osigurati da se čim se dijete rodi i primi svoje prvo cjepivo, izvrši biometrijsko skeniranje četiri njegova prsta, a osim uzimanja otisaka prstiju bebe, prikupljaju se i biometrijski glasovni podaci njihovih skrbnika.
Svrha toga je praćenje identiteta i upravljanje poviješću cijepljenja, rekli su oni koji stoje iza sheme, napominjući da bi se trebala koristiti tijekom prva 24 mjeseca života beba i pratiti kako im je dano osam cjepiva i jedan dodatak.
I otisci prstiju i glasovni podaci tada će navodno biti uklonjeni, obećala je skupina koja razvija biometrijski sustav.
Tvrtka za biometrijsku autentifikaciju NEC, Kenijski institut za medicinska istraživanja (KEMRI) i Sveučilište Nagasaki iz Japana su oni koji su se 2019. udružili u razvoju programa koji je trenutno u fazi kliničkih ispitivanja u bolnici Kinango Sub-County Hospital u Kwaleu u Keniji.
Ispitivanja, koja su započela u rujnu i trebala bi trajati do ožujka, obuhvatila su ukupno 1000 novorođenčadi i njihovih skrbnika. Iako testovi nisu gotovi, sada stižu rani rezultati, koje tri partnera opisuju kao “vrlo ohrabrujuće”.
Planirano je više testova u više bolnica – a Kenija je odabrana kao zemlja u kojoj će se u potpunosti primijeniti biometrijski sustav za uzimanje otisaka prstiju za bebe. Plan je da se to dogodi do kraja godine.
Program je predstavljen kao podrška ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda (SDGs) – naime, onima koji osiguravaju pravni identitet i registraciju rođenja za sve, zaustavljanje smrtnih slučajeva novorođenčadi i djece mlađe od 5 godina koje se mogu spriječiti i smanjenje neonatalne smrtnosti.
Što se tiče NEC-a – koji se smatra globalnim liderom u pružanju prepoznavanja lica, prepoznavanja šarenice, prepoznavanja otisaka prstiju/dlana, prepoznavanja glasa i akustične autentifikacije uha – također radi na još jednom projektu komercijalizacije biometrije dojenčadi, dok ima više projekata provedenih u subsaharske Afrike u svom portfelju.