Anesteziranje pacijenata koji se podvrgavaju invazivnim operacijama radi ublažavanja bolova loše je za planet, smatra sekta globalnog zatopljenja.
Novo istraživanje, koje je predstavio dr. Mohamed Fayed na nedavnoj godišnjoj konferenciji Američkog društva anesteziologa tvrdi da je davanje jednog sata anestezije pacijentu jednako vožnji automobilom 470 milja u smislu “emisije stakleničkih plinova”.
Kako bismo spasili planet od globalnog zatopljenja, rekao je Fayed, “ključno je smanjiti dotok plina za anesteziju” pacijentima. Naravno, bit će u puno većoj boli, ali barem Fayed neće morati brinuti o tome da će se polarne kape otopiti i potencijalno poplaviti njegovo dvorište.
“Globalno zatopljenje sve više utječe na naše svakodnevne živote i smanjenje emisije stakleničkih plinova postalo je kritično”, rekao je Fayed.
“Bez obzira koliko mali svaki učinak bio, on se zbraja. Kao anesteziolozi, možemo značajno pridonijeti ovom uzroku kroz male promjene u našoj svakodnevnoj praksi – kao što je smanjenje protoka anestetičkog plina – bez utjecaja na brigu o pacijentu.”
Liječenje oboljelih od raka štetno je i za planet, tvrdi druga studija
Prema Fayedu, briga o pacijentima neće ni na koji način utjecati na smanjenje upotrebe anestezije tijekom operacije. Pacijenti moraju trpjeti bol, ustvrdio je, jer do 0,1 posto globalne emisije ugljika dolazi od anestezije – a on misli da je to previsoko.
Liječenje pacijenata oboljelih od raka također pridonosi globalnom zatopljenju, drugo istraživanje, objavljeno u časopisu American Cancer Society Journal 2020., sugerira:
“Do danas nijedna studija nije procijenila ugljični otisak skrbi za rak”, glasi odlomak iz te studije.
„Izdaci za energiju povezani s radom ustanova za liječenje raka i medicinske opreme, kao i proizvodnja, pakiranje i otprema opreme i lijekova, značajno pridonose emisiji stakleničkih plinova u liječenju raka… Neke ustanove za liječenje raka počele su razmatrati vlastiti ugljični otisak i započeli proces postizanja ugljične neutralnosti.”
Drugim riječima, spašavanje života previše je opterećujuće za planet i mora odmah prestati ili će se inače “kipući” oceani, kako ih naziva Al Gore, podići i sve nas potopiti.
Što se tiče pitanja anestezije, Henry Ford Health već mijenja svoju praksu zabranom lijeka desflurane u svim operacijskim dvoranama. Grupa tvrdi da desfluran uzrokuje najveće emisije ugljičnog dioksida (CO2) i stoga se više ne bi trebao koristiti.
biste li se osjećali ugodno uz njegu na mjestu kao što je Henry Ford Health koje više brine o klimi nego o vašem blagostanju? Biste li vjerovali liječnicima i medicinskim sestrama da će se dobro brinuti o vama u ovom kontekstu?
Isto vrijedi i za centre za rak koji se više bave time da budu “zeleni” nego da vas izliječe. Neke bolnice tvrde da robotika i druga napredna oprema za liječenje raka troše previše energije i stoga previše “zagađuju” da bi se dalje koristili.
Liječničko “rješenje” za ovaj problem je trajni prelazak na “telemedicinu”, koja je postala popularna tijekom covid prevare kao način “zaustavljanja širenja”. Liječenjem pacijenata virtualno, umjesto osobno, liječnici koji se bave rakom mogu učiniti svoju ordinaciju “zelenijom” i “prihvatljivijom za okoliš”.
“Evo pitanja za Američko društvo za borbu protiv raka: da vam je potrebno liječenje raka, biste li otišli u centar za liječenje raka koji je zabrinut zbog svog ugljičnog otiska? Ili onaj tko je zabrinut za pružanje najbolje moguće suvremene skrbi?” pita Marc Morano iz Climate Depota.