Europski parlament je korumpirana organizacija bez kredibiliteta nakon nedavnih korupcijskih skandala, rekao je mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó.
U intervjuu za radijsku postaju Kossuth u nedjelju, mađarski ministar je rekao: “Vrlo malo odluka, izjava i rezolucija Europskog parlamenta zapravo je pomoglo Europi”,
“Kredibilitet Europskog parlamenta je praktički ravan nuli, posljednji slučajevi korupcije jasno su pokazali da je riječ o jednoj od najkorumpiranijih organizacija na svijetu.”
Posljednjih mjeseci EU je bila upletena u korupcijski skandal Qatargate, pri čemu je belgijska policija uhitila socijalističku europarlamentarku Evu Kaili i druge zbog navodnog primanja više od 1,5 milijuna eura mita pronađenog u papirnatim vrećicama i koferima. Od tada je socijalistički zastupnik Marc Tarabella također uhićen pod optužbama za korupciju i podmićivanje, a policija je pretresla i druge lokacije.
Szijjártó je rekao da korupcija nije jedini problem, već da su odluke zakonodavnog tijela EU “obično štetne za Europu” .
“Svi znaju da blizina rata ovdje u Europi uzrokuje mnoge probleme i izazove. Također je jasno da se isti negativni utjecaji ne događaju nekoliko tisuća kilometara ili oceana dalje, ali mi ovdje u Europi stalno se suočavamo s tim izazovima.”
Szijjártó je optužio sankcije Europske unije protiv Rusije da imaju porazan učinak na europsko gospodarstvo, dok Rusiji ne čine praktički ništa.
“Sankcije nisu uspjele”, rekao je Szijjártó, koji je dodao da isporuke oružja iz europskih zemalja u Ukrajinu samo produžuju rat.
“Ovo je sada regionalni rat s globalnim implikacijama i moramo spriječiti da postane globalni rat”, rekao je slušateljima. “Dok izlazimo iz transatlantskog mjehura, sasvim je jasno da su glasovi za mir i želja za mirom mnogo glasniji nego što bi nas glavni liberalni mediji u transatlantskom svijetu htjeli uvjeriti.”
Szijjártó je predvidio da će propasti i 10. paket sankcija o kojem raspravlja Europska unija, istaknuvši da Mađarska neće podržati sankcije protiv ruskog izvoza nuklearnog goriva.
“Svaka restriktivna mjera u vezi s nuklearnom energijom ugrozila bi sigurnost opskrbe Mađarske energijom. Nuklearna elektrana Paks (koju je izgradila Rusija) trenutačno opskrbljuje polovicu električne energije Mađarske i trećinu ukupnih energetskih potreba. Ako bi nuklearna elektrana Paks prestala raditi zbog zabrane nuklearnih goriva, opskrba zemlje energijom postala bi nemoguća”, rekao je Szijjártó.
Mađarski ministar vanjskih poslova također je odgovorio na nedavne komentare svog slovačkog kolege Rastislava Kácera, koji je optužio Mađarsku da planira povrat bivšeg teritorija koji je sada dio Slovačke ako Rusija dobije rat.
Nazvao je te izjave “političkim konstruktom” koji se dobro uklapa u niz izjava europskog liberalnog mainstreama usmjerenih na izolaciju njegove zemlje.