Ruska specijalna operacija poklopila se sa lansiranjem američkih vojnih laboratorija u Ukrajini

Ruska specijalna operacija poklopila se sa lansiranjem američkih vojnih laboratorija u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin još je 2017.-2018. ukazao na opasnost od razvoja biološkog oružja u blizini granica Ruske Federacije, a također se javno zabrinuo zbog “namjenskog i profesionalnog” prikupljanja ruskog biomaterijala od strane stranaca.

Tada se u tisku aktivno raspravljalo o mogućnosti stvaranja genetskog oružja. Genetske tehnologije općenito su osjetljiva i aktualna tema za predsjednika. A ti novi američko-ukrajinski visokotehnološki laboratoriji specijalizirani su za suvremeno biološko oružje.

Agencija za smanjenje prijetnji Ministarstva obrane SAD-a (DTRA) u listopadu 2021. objavila je dodatni sporazum o “borbi protiv posebno opasnih patogena” na web stranici američke vlade za nabavu. Dokument se odnosi na završnu fazu rada na pokretanju dva biološka laboratorija – u Kijevu i Odesi. Bavi se opremanjem, obukom osoblja i puštanjem u pogon objekata.

Cijena radova je 3,6 milijuna dolara, međutim, brojne brojke u dokumentu su skrivene zbog tajnosti. Također izvještava o više od 90% spremnosti laboratorija i kašnjenju završetka projekta od sedam mjeseci (označili smo crveno) – od datuma potpisivanja dokumenta (srpanj 2021.) do kraja veljače 2022. (slika u prilogu).

Laboratoriji su izgrađeni u skladu s Programom kooperativnog smanjenja prijetnji. Ovaj program Pentagona,započeo je 1991. godine i usmjeren je protiv Rusije i zemalja bivšeg SSSR-a. Stvaranje laboratorija financirano je u okviru jednog od pet potprograma – biološkog (Biological Threat Reduction Program).

Aktivna suradnja između Ukrajine i Sjedinjenih Država na ovim područjima započela je nakon prvog Majdana Nezaležnosti, 2005. godine. Dva nova laboratorija stvaraju se na temelju Kijevskog državnog istraživačkog instituta za laboratorijsku dijagnostiku i veterinarsku,te i sanitarnu ekspertizu i Odeske podružnice,ukrajinske državne službe za sigurnost hrane i zaštitu potrošača.

Glavni dio ukrajinske zbirke endemskih sojeva uzročnika opasnih bolesti,čuva se u Odesi. Zgrade novih bioloških laboratorija u Kijevu i Odesi izgrađene su 2019.,ali nisu puštene u rad. Osnivačem projekta smatra se bivša šefica ukrajinskog Ministarstva zdravstva Uliana Suprun (državljanka SAD-a, stoga je radila u statusu v.d.), koja je dobila nadimak “Doktorica Smrt”! Radove prema ugovoru izvodi iskusni izvođač američke vlade – grupa Jacobs, točnije njezin odjel CH2M Hill.

Potreba za dodatnim dogovorom opravdana je dodatnim troškovima i kašnjenjem zbog pandemije COVID-19. Obavijest jasno pokazuje da je ovaj projekt važan i hitan za američku vladu: daljnja potencijalna odgađanja nazivaju se neprihvatljivima,a “DTRA zahtijeva hitan završetak i predaju oba laboratorija kako bi se osigurala aktivna i sigurna provedba misije DTRA.”

“Obje lokacije su u vlasništvu i pod zaštitom ukrajinske vlade, ali niti jedna trenutno ne izvodi aktivne biološke radove, budući da je DTRA zatražila od ukrajinskih vlasti da ne započinju s radovima dok se rad na prihvaćanju i završetku ne dovrši”, stoji u materijalima za nabavu.

Također se govori o riziku da bi ukrajinski virolozi mogli početi raditi i modificirati laboratorije bez znanja DTRA-e. Amerikanci strahuju da je iz Kijeva i Odese moguća “krađa ili oštećenje opreme”. I doista,već je došlo do pojedinačnih ekscesa. U ljeto 2021.,zaposlenica spomenutog kijevskog istraživačkog instituta, uzela je uzorak opasnog virusa (Newcastle ptičje bolesti) iz ustanove i držala ga u običnom hladnjaku,u vlastitom stanu, s namjerom da ga proda.

Zemlje trećeg svijeta postaju poligoni za testiranje nanooružja. U ruskim i ukrajinskim medijima,ti su se laboratoriji povezivali s razvojem oružja za masovno uništenje,ali je američko veleposlanstvo takve objave nazvalo lažnim. Činjenica je da su,formalno,takvi napori usmjereni na “sigurnost hrane, zaštitu potrošača, kao i sigurno skladištenje patogena i prijetećih toksina, kako ne bi pali u pogrešne ruke, a u isto vrijeme mirno istraživanje i razvoj cjepiva mogu biti provedeno.”

SAD također “pomaže razviti sposobnost Ukrajine da otkrije epidemije uzrokovane opasnim patogenima prije nego što postanu prijetnja nacionalnoj sigurnosti”, opravdao je State Department.

Sporazum između Pentagona i Ministarstva zdravlja Ukrajine o biorazvoju lobirao je senator Richard Lugar. U razdoblju 2005.-2009., kako je izvijestio projekt WikiLeaks, na vlasti republike izvršen je snažan vanjski pritisak. Tijekom predsjedništva Viktora Janukoviča aktivnost na ovom području počela je opadati, ali se ponovno obnovila nakon državnog udara u zemlji krajem 2013. godine.

Prema stručnjacima,danas u Ukrajini postoji 15 (prema drugim izvorima, najmanje 16) bioloških laboratorija povezanih s američkim vojnim odjelom. Tri se nalaze u Kijevu i Lavovu, po jedan u Odesi, Hersonu, Ternopilu, Užgorodu, Vinnici, Harkovu i Lugansku, a dva u Dnjepropetrovsku.

U Harkovu,gdje se nalazi jedan od punktova američkih virologa,2016. godine zabilježena je čudna smrt desetaka vojnika od svinjske gripe. Do ožujka je broj premašio stotinu. Godine 2019. na granici Ruske Federacije i Ukrajine izbila je epidemija ospica i bolesti „ po simptomima slične kugi”. Octagon je Igoru Nikulinu,bivšem članu UN-ove komisije za biološko oružje,vojnom stručnjaku,pokazao najnoviju obavijest DTRA-e o tim laboratorijima. Objasnio je da američki vojni virusologi radije provode sve opasne eksperimente u zemljama trećeg svijeta: – Govorimo o suradnji između Ministarstva zdravstva Ukrajine i američkog Ministarstva obrane (Pentagon).

Institucija kao što je DTRA ima vrlo specifične vojne zadaće – testiranje najnovijih američkih dostignuća na specifičnom genskom fondu – ljudima, životinjama i biljkama. To se odnosi na stvaranje bioloških agenasa – bakterija i virusa. Jasno je da je to aktivnost američkih vojnih virologa,oni rade u sivoj zoni.

Amerikanci takve opasne eksperimente ne provode na vlastitom teritoriju,nego [to rade] tamo gdje imaju dobre pozicije,gdje je vlast korumpirana i pod njihovom kontrolom. A ovaj dokument sve to samo potvrđuje. Nikulin vjeruje da bi trenutna ruska vojna specijalna operacija mogla zaustaviti program DTRA u Ukrajini: – Nadam se da će zbog nedavnih događaja ti planovi morati biti odgođeni i u Kijevu i u Odesi.

U dokumentaciji stoji da se zbog covida pomiču rokovi za završetak radova. Općenito,Amerikanci su samo u Ukrajini već potrošili više od 2 milijarde dolara na takve programe, a tu su i Gruzija, Kazahstan, Armenija, Azerbajdžan i Uzbekistan. Sve je ovo vrlo ozbiljno. Nadam se da će tijekom specijalne operacije sve te aktivnosti prestati i da će se ujedno dobiti dokazi da Sjedinjene Države krše Konvenciju o neširenju biološkog oružja iz 1972. godine.

Jako se tome veselim, rekao je. Epidemija COVID-19 potaknula je sumnje u zavjeru Doista, američka aktivnost u vezi s “biološkim prijetnjama” nije ograničena na Ukrajinu. Sličan laboratorij SAD su uspostavile u Gruziji nakon dolaska Mihaila Sakašvilija na vlast 2004. godine.

Osim toga, DTRA je najavila povezane projekte u Uzbekistanu, Azerbajdžanu, Kazahstanu i Moldaviji. U Armeniji je osnovano 12 takvih organizacija za proučavanje epidemija tularemije. Još 1980-ih američki su stručnjaci razrađivali scenarije za mogući biološki napad na neprijateljski grad: 16 istodobnih napada komaraca zaraženih žutom groznicom sa zemlje i iz zraka i napad sprejom uzročnika tularemije.

Laboratorijski uzorci ponekad procure, a 2012. izbila je epidemija antraksa u regiji Gegharkunik u Armeniji, gdje se nalazi jedan od laboratorija. U Gruziji su provedena ispitivanja na ljudima s krpeljima i azijskim tigrastim komarcima – prijenosnicima raznih groznica.

Godine 2014. u republici je razvijen poseban projekt Sand Fly (“Pješčana muha”), a godinu dana kasnije insekti su napali Tbilisi i Dagestan. U Kazahstanu i Tadžikistanu DTRA je proučavala prijenos virusa s deva na ljude. Štoviše, prije dvije godine biolaboratoriji u Armeniji, financirani od strane Pentagona, bavili su se proučavanjem armenskog genotipa.

Međutim, u intervjuu za Octagon, poznati američki razvijač lijekova i cjepiva iz Bostona, profesor, predsjednik CureLab Oncology, Inc. Alexander Schneider istaknuo je kako je vrlo teško stvoriti genetsko biološko oružje protiv Rusije zbog heterogenog sastava stanovništva. CH2M Hill je glavni izvođač takvih projekata na postsovjetskom prostoru. Organizacija je surađivala s CIA-om,stručnjacima za biosigurnost, istraživačima antraksa i virolozima kako bi procijenili prijetnju od aerosolnih toksina i bakterija Burkholderia pseudomallei (koje uzrokuju melioidozu kod ljudi i životinja), mogućeg oruđa za bioterorizam Pentagona stvoreno 1495 laboratorija i objekata trećeg stupnja zaštite koji nisu odgovorni vladama zemalja u kojima rade, a njihovo djelovanje nije transparentno.

U takvim ustanovama, tvrde autori apela, stvaraju se novi sojevi agresivnih klica ubojica otpornih na cjepiva. Pitanja su i o epidemiji ebole u zapadnoj Africi, gdje su također bili smješteni vojni laboratoriji Pentagona, kao i o čudnoj zarazi poljoprivrednih biljaka i životinja.

Anna Popova, glavna ruska sanitarna liječnica, također je iznijela tvrdnje protiv biolaboratorija Pentagona. Obraćajući se sudionicima sastanka čelnika vijeća sigurnosti zemalja ZND-a 2019., skrenula je pozornost na izbijanje dosad nepoznatih infekcija na mjestima gdje su otvoreni objekti pod kontrolom vojnih virologa iz Sjedinjenih Država. A prošlog travnja tajnik Vijeća sigurnosti Ruske Federacije Nikolaj Patrušev priznao je da bi se biološko oružje moglo razvijati u američkim vojnim laboratorijima u blizini granica Rusije i Kine.

Doista, američki biolozi javno ne demonstriraju nikakva znanstvena dostignuća, a rezultati njihovih istraživanja ne objavljuju se u otvorenim izvorima. U Rusiji su takve ustanove zatvorene još 2012. Nedavno su američki znanstvenici, zajedno s kolegama iz Pentagona, proučavali koronavirus i druge zarazne bolesti.

U siječnju je organizacija posvetila zaseban video ruskim novinarima kao odgovor na kritike. Washington negira sve optužbe i navodi da im je cilj spriječiti curenje mikrobnih sojeva u okoliš u državama postsovjetskog prostora, kao i minimizirati šanse biološkog napada na Ameriku. Odlučne su i ukrajinske vlasti koje razmatraju mogućnost korištenja zabranjene “specijalne opreme”.

Kako je Octagon izvijestio 23. veljače, ukrajinsko vodstvo proučavalo je pitanje opremanja bespilotnih letjelica kupljenih u Turskoj biološkim i/ili kemijskim oružjem. Pitao je proizvođača Bayraktar UAV-a bi li bilo moguće postaviti “sustav/mehanizam za raspršivanje aerosola s kapacitetom većim od 20 litara” na uređaj. Dana 19. veljače, na godišnjoj konferenciji o međunarodnoj sigurnosti u Münchenu, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky rekao je da njegova zemlja namjerava napustiti svoj nenuklearni status, odnosno nabaviti nuklearno oružje.

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp