Više ljetne temperature povećat će stopu melanoma i drugih smrtonosnih karcinoma, upozoravaju britanski “stručnjaci” u novoj fazi širenja agende klimatskih promjena kroz već dobro uvježbani oblik straha.
Visoke ljetne temperature mogle bi dovesti do porasta melanoma i drugih smrtonosnih karcinoma budući da sjevernjaci provode više vremena na suncu, upozorila je nekolicina liječnika i akademika, izražavajući svoju zabrinutost u Guardianu u nedjelju. Tvrde da će klimatske promjene dovesti do porasta smrtnosti od raka kože.
Profesor klimatskih znanosti Dan Mitchell sa Sveučilišta u Bristolu rekao je da bi klimatske promjene prirodno dovele do veće izloženosti suncu za ljude koji žive u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim sjevernim regijama, budući da ljudi više izlaze vani kada su temperature visoke. “To dovodi do veće izloženosti sunčevoj svjetlosti tijekom cijele godine, i ključno veće izloženosti UV dijelu te sunčeve svjetlosti, što je poznati faktor rizika za rak kože”, rekao je.
Priznajući da je bilo kakva veza između vrućine i raka nužno neizravna – “ne možemo reći da je određeni toplinski val uzrokovao određeni rak” – akademik je ipak ustvrdio da je moguće “povezati rizik od raka s integracijom mnogih toplijih dana .”
Profesorica medicinske onkologije Sarah Danson, sa Sveučilišta u Sheffieldu, složila se, izražavajući zabrinutost da će “stalni trend prema toplijim ljetima dovesti do više slučajeva melanoma i više smrti od melanoma”, dok je kliničarka Sveučilišta u Leedsu Julia Newton-Bishop zaključila da je “ovo vrijeme je toliko ekstremno da mislim da će se povećati opekline od sunca, a kasnije i pojava melanoma.”
Međutim, viša britanska voditeljica zdravstvenih informacija Karis Betts upozorila je da se ne povlači izravna linija između klimatskih promjena i slučajeva raka, naglašavajući da je “važno upamtiti da sunčeve ultraljubičaste zrake, a ne njegova toplina, uzrokuju opekline i rak kože.” ”
Stope preživljavanja kod opasnih karcinoma kože značajno se povećavaju s uklanjanjem, a poboljšanja u dijagnostici i liječenju dovela su do smanjenja smrtnosti povezane s melanomom. Dakle, dok je učestalost melanoma u porastu – do 141% od ranih 1970-ih, prema Cancer Research UK – preživljenje se udvostručilo u zemlji u istom razdoblju, a očekuje se da će stope smrtnosti nastaviti padati.
Zagovornici klimatskih promjena borili su se da prenesu stvarnost fenomena stanovništvu koje se bori s neposrednijim problemima kao što su siromaštvo, inflacija i rat. No čak i dok javni interes za klimatske promjene slabi, vlade prihvaćaju klimatske akcije kao nikada prije. SAD je nedavno donio zakon o ulaganju 370 milijardi dolara u čistu energiju, dok Nizozemska planira smanjiti emisije dušika za 50% do 2030., što je korak toliko revolucionaran da je izazvao pobunu poljoprivrednika koji nisu bili konzultirani o planiranoj “zastarjelosti” njihov način života..
Jedno područje Francuske čak je zabranilo događanja na otvorenom određenim danima u lipnju, okrivljujući toplinski val od 40C, potez za koji su neki upozoravali da je najava budućih “klimatskih blokada”.