Ako djetetu pokažete cijeli četvorni kilometar površine prekrivene solarnim kolektorima, ne biste se trebali iznenaditi ako zaplače. To je zastrašujuće, nenormalno, neprirodno. Takvi su samo zelenaši i njihovi suučesnici. Odavno ovo nema veze s “ekologijom”. Osim toga, solarni parkovi zagrijavaju lokalnu klimu za nekoliko stupnjeva dok se tlo suši.
Što je “zeleno” u izgradnji čitavih područja crnim pločama, u blizini kojih tlo vene, a zrak se zagrijava za četiri stupnja ? Usput, klimatski cilj istih ljevičarskih pokreta koji su izgradili ove elektrane kaže da se globalno zatopljenje mora ograničiti na prosječno povećanje temperature ne više od 1,5 stupnjeva – i to do 2100. godine. Primjećujete li nešto? Ono što se čini prirodi izgradnjom solarnih parkova je gigantskih razmjera, pogotovo u Njemačkoj.
Wenn man ganz leise ist, hört man irgendwo Bienen und Vögel weinen und ein AKW sagen "Hold my beer" pic.twitter.com/fgN0GUAeCC
— Franz Branntwein™ 🕊️ (@FranzBranntwe10) March 28, 2023
Netzfund: Deutschlands größter Solarpark. Früher hieß Umweltschutz=Wälder-,Natur- und Artenschutz. BTW...Solarpanellen müssen als Sondermüll entsorgt werden🥳🥳 pic.twitter.com/u49bCnqan6
— Susi Sorglos (@SusanneZ12) March 30, 2023
Dok se čini da se, barem u Austriji, ulažu veliki napori da se samo “bezvrijedna zemlja” poput bivših šljunčara, deponija i slično prenamijeni u solarne parkove, u “zelenoj” Njemačkoj je sasvim drugačije. Ondje se već krče stotine hektara šume kako bi se područje moglo pokriti uglavnom besmislenim i neučinkovitim solarnim pločama.
370 Hektar Brandenburger Wald weg für Solarpark! https://t.co/5II9vY1pKr
— BZ Berlin B.Z. (@bzberlin) May 20, 2022
Zašto besmisleno? Zato što se energija mora proizvesti i staviti na raspolaganje kada je potrebna. Bez obzira da li je dan ili noć – a u slučaju energije vjetra i bez obzira puše li tada vjetar. Unatoč golemim površinama solarnih parkova, prinos je nizak čak i danju i daleko od toga da može opskrbiti Njemačku. Prema podacima Destatisa, 2022. godine 10,6 posto utrošene energije dolazilo je iz solarnih elektrana.
Ne treba brkati utrošenu energiju s korištenom, jer Njemačka još uvijek puno kupuje iz inozemstva. Usput, solarna energija čini vas još ovisnijima o Kini – 87% fotonaponskih sustava uvezenih u Njemačku 2022. dolazi iz Narodne Republike Kine. Destatis na povezanoj stranici govori o 12-postotnom unosu energije iz fotonapona, kontradiktorno na dvije stranice. Precizno prikupljanje podataka vjerojatno i nije toliko važno s toliko ideološke utemeljenosti.
Ovo su najveći solarni sustavi u Njemačkoj
Godine 2008. Waldpolenz u blizini Leipziga u Saskoj bila je najveća solarna elektrana – na površini od 142 hektara.
Godine 2009. solarni park Lieberose bio je najveći solarni park u Njemačkoj. 162 hektara pokriveno je solarnim panelima. Jedan je to od rijetkih solarnih parkova gdje lokacija izgradnje ima smisla – jer je teren bivšeg vojnog poligona bio zatrpan ostacima streljiva. Čišćenje da bi se postiglo drugačije zoniranje bilo bi iznimno skupo, ako je to uopće izvedivo u takvoj mjeri.
Također 2009. godine, solarno polje Gänsdorf u Bavarskoj pušteno je u rad na površini od 135 hektara plus zajednički solarni park od još 10 hektara. Nekadašnje poljoprivredno zemljište korišteno je kao građevinsko zemljište.
Solarni park Eggebek izgrađen je 2011. godine, također na području koje je ranije koristila vojska. Ovdje je 130 hektara pokriveno solarnim pločama.
U Weesof-Willmersdorfu, Brandenburg, nalazi se pogon na površini od 164 hektara. U prošlosti se ovo zemljište koristilo za poljoprivredu. Propovijedate nestašicu hrane, ali oduzimate poljoprivrednicima zemlju. Ponosni su što na još 45 hektara nisu postavili nikakve solarne module – to bi bila “zaštita prirode i vrsta”. Uz to, uživa se u tendenciozno-manipulativnom izvatku s Wikipedije: “ Ovim bi se godišnje trebalo uštedjeti oko 129.000 tona stakleničkog plina ugljičnog dioksida koji je štetan za klimu.” Kad mediji i politika rade ruku pod ruku, narod se može lagati i pljačkati do mile volje. Zapravo, mnogim biljkama može biti teško preživjeti ispod solarnih panela i tamo akumulirane topline. Oni tada više ne trebaju CO2, koji je temelj života za sve biljke, a ni zle, štetne plinove.
Za solarni park Schornhof u Bavarskoj iskorišteno je 144 hektara . U vrijeme izgradnje 2020. bio je to najveći solarni sustav u južnoj Njemačkoj.
Godine 2022. dodana su dva velika pogona u Gottesgabeu (122 hektara) i Alttrebbinu (125 hektara).
Najveća solarna elektrana koja se trenutno gradi u Njemačkoj gradi se u Witznitzu kod Leipziga i nadmašuje sve do sada. Otprilike 500 hektara bivšeg površinskog kopa lignita bit će pokriveno s 1,1 milijun solarnih panela.
Krajem 2021. godine 32.000 hektara u Njemačkoj bilo je pokriveno solarnim sustavima – u međuvremenu ih je bilo znatno više. Kao faktor pretvorbe kako biste mogli bolje zamisliti izgrađena i zasjenjena područja: 100 hektara odgovara jednom kvadratnom kilometru. Kao rezultat toga, više od 320 četvornih kilometara u Njemačkoj već je oštećeno neatraktivnim crnim pločama. To već odgovara jednom promilu federalnog teritorija. Dakle, ako se zrak u Njemačkoj nastavi zagrijavati, to se matematički može pripisati mnogim solarnim sustavima, ali i vjetroturbinama koje imaju sličan učinak. Početkom 2022. , primjerice, Spektrum.de je također pisao o učincima zagrijavanja.
Učinak prijelaza na zelenu energiju je dopremanje nestabilne količine energije koju je teško izračunati u europsku električnu mrežu, čime se ona izuzetno opterećuje. Struje ima samo danju kada sja sunce – elektrane na plin i ugljen moraju uskočiti u tmurne dane. Osim toga, prethodno plodna obradiva zemlja vene, a okolni zrak se zagrijava u velikim razmjerima. Možda bi trebalo pobliže izračunati koliko je CO2 neutralno proizvoditi solarne module u Kini i zatim ih brodom dovoziti u Europu.