Glavni znanstveni direktor Pfizera Mikael Dolsten odlazi s dužnosti.
Pfizer je objavio da njegov glavni znanstveni direktor, ključna figura koja stoji iza razvoja njegovog cjepiva protiv COVID-19, odlazi s dužnosti nakon više od 15 godina rada u velikom farmaceutskom divu.
Mikael Dolsten bio je Pfizerov voditelj istraživanja i razvoja nakon što se pridružio tvrtki putem akvizicije Wyetha 2009. godine vrijedne 68 milijardi dolara. Postao je Pfizerov glavni znanstvenik 2010. godine.
Reuters izvještava: Tijekom njegovog mandata, Comirnaty — koji su zajednički razvili Pfizer i BioNTech — postao je prvo cjepivo protiv COVID-a koje je dobilo odobrenje američke Uprave za hranu i lijekove 2021., samo 13 mjeseci nakon početka ispitivanja, u rekordnom vremenu do odobrenja za bilo koju injekciju ili lijekove.
Pfizer je također razvio i lansirao proizvode vrijedne više milijardi dolara kao što su lijek za srčane bolesti Vyndaqel i razrjeđivač krvi Eliquis nakon što se tvrtka borila da ostane konkurentna drugim proizvođačima lijekova.
“Nakon više od 15 godina kao arhitekt Pfizerovog izvanrednog znanstvenog, istraživačkog i razvojnog oživljavanja, Mikael i ja smo nedavno razgovarali o pokretanju procesa potrage za njegovim nasljednikom”, rekao je izvršni direktor Albert Bourla.
Tvrtka je priopćila da će njezin proces za pronalaženje nasljednika trajati nekoliko mjeseci.
Novi glavni znanstvenik došao bi u vrijeme kada Pfizer bilježi desetke milijardi dolara pada prodaje svojih cjepiva i tretmana za COVID-19 jer zabrinutost oko pandemije blijedi.
Dolsten bi svakako trebao biti optužen i osuđen zbog svega što je do sada radio u Pfizeru i činjenice da su njegovi proizvodi uvelike naštetili ljudima, ali to se naravno neće dogoditi.



