HZJZ mi je poslao odgovor na pitanje o HPV skupu i njihov odgovor je zapravo izbjegavanje bilo kakvog odgovora, piše Andrija Klarić.
Poslao sam Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo detaljna pitanja uoči njihova skupa o cijepljenju, na kojem će se govoriti i o HPV cijepljenju.
Pitanja nisu bila uvrede. Nisu bila parole. Nisu bila “provokacija”.
Bila su vrlo konkretna:
– na temelju kojih studija tvrde da HPV cjepivo sprječava rak
– razlikuju li rak kao konačni klinički ishod od prekanceroznih lezija
– što znaju o “placebu” u kliničkim ispitivanjima
– kako govore o sigurnosti, ozbiljnim nuspojavama i farmakovigilanciji
– postoje li hrvatski podaci
– postoje li sukobi interesa
– i na temelju čega bi se uopće govorilo o obveznosti
Dakle, pitao sam ono što bi javnost morala znati “prije” nego sluša službene poruke na javnom skupu.
A odgovor HZJZ-a?
Citiram ključni dio:
“HZJZ nije u mogućnosti pojedinačno odgovarati na pitanja koja se odnose na sve institucije, teme, predavače i stručne sadržaje skupa te ćemo vam odgovore na vaša pitanja poslati nakon održavanja skupa.”
Drugim riječima:
dođite na skup, poslušajte poruke, a odgovore na pitanja možda ćete dobiti poslije.
E pa, oprostite, ali to nije transparentnost.
To je izbjegavanje rasprave.
Jer poanta mojih pitanja i jest bila da odgovore dobijemo prije skupa, kako bi javnost mogla doći pripremljena, čuti tvrdnje i postaviti dodatna pitanja. Ako je skup otvorenog tipa, ako je javnost dobrodošla i ako nema kotizacije, onda bi bilo logično da se javnosti prije skupa objasni što će se tvrditi i na kojim dokazima.
HZJZ kaže da ne može odgovarati na pitanja koja se odnose na sve institucije i predavače. Dobro. Ali HZJZ organizira skup. HZJZ zna tko dolazi. HZJZ zna koje su teme. HZJZ može proslijediti pitanja predavačima i stručnim sudionicima. HZJZ može reći: “Molimo vas, odgovorite na ova pitanja prije skupa jer javnost ima pravo znati.”
To je minimum ozbiljnosti.
Umjesto toga dobili smo birokratsku rečenicu: odgovorit ćemo nakon skupa.
Zašto nakon?
Zašto ne prije?
Zašto javnost prvo mora čuti prezentacije, a tek onda možda dobiti objašnjenja?
Zašto pitanja o dokazima, sigurnosti, nuspojavama, placebo-kontrolama i mogućim sukobima interesa ne smiju biti dio rasprave prije nego se javnosti predstave zaključci?
Moj dojam je jasan:
ne žele raspravu prije skupa. Ne žele debatu. Ne žele da ljudi dođu pripremljeni. Ne žele da se na licu mjesta postave pitanja o tvrdnjama koje će ondje iznositi.
A Hrvatski zavod za javno zdravstvo nije privatni klub.
To je javna institucija, financirana javnim novcem.
Kada govori o zdravlju djece, cijepljenju, sigurnosti i mogućim javnozdravstvenim politikama, tada standard ne smije biti: “Vjerujte nam, objasnit ćemo poslije.”
Standard mora biti:
“evo dokaza, evo studija, evo ograničenja, evo podataka — pitajte što god želite.
Zato pozivam sve koji mogu da dođu na taj skup.
Ulaz je besplatan.
Nema plaćanja kotizacije.
Skup je otvoren.
Dođite, pročitajte pitanja koja sam poslao HZJZ-u i postavite ih sami.
U komentar stavljam:
1. poveznicu na moje pismo HZJZ-u, na koje nisu dali sadržajan odgovor prije skupa
2. poveznicu na članak u kojem detaljno objašnjavam kontekst tih pitanja
Ako su njihovi dokazi čvrsti, odgovori bi trebali biti jednostavni.
Ako odgovori nisu jednostavni, javnost ima pravo znati zašto.



