Jutarnje navike ponekad mogu biti presudne u tome kakav će nam biti dan, ali i kada je u pitanju zdravlje. Smatra se da je doručak najvažniji obrok i vrlo je važno što tada unosimo u organizam.
Zatim, ispijanje kave jedan je od najvažnijih rituala svake treće osobe, a mišljenja o omiljenom napitku su podijeljena. Dok neki smatraju da može uništiti jetru, postoje i stručnjaci koji tvrde da kava može biti vrlo korisna za zdravlje ako se konzumira na određeni način.
Doktor Petar Borović otkrio je u emisiji Više od života koju grešku najčešće radimo kada je jutarnja rutina u pitanju te objasnio kako ona može biti kobna za nas.
– U ranim jutarnjim satima krv je najgušća i zbog toga imamo najviše srčanih i moždanih udara u našoj zemlji i okruženju. U ranim jutarnjim satima, ponavljam, krv je gusta, tijelo očajnički traži vodu da razrijedi krv. Kako naš svijet započinje dan? Uz kavu, a kava je diuretik. Dakle, šalica kave izbacit će iz organizma 7 puta više vode nego što je unijela – objašnjava doktor i dodaje:
– Pazite sad, nastaje paradoks. Tijelo treba vodu da ispere tkiva, da se riješi otrovnih tvari. I umjesto vode, ljudi unose štetnu tvar kavu, krv postaje još gušća i sada nastaje niz problema. Prvi problem je što vjerojatno poznajete nekoga tko ovo radi, a poznaju ga i naši gledatelji.
– Jedna mlada dama, ajmo reći žena, godinama ima nizak tlak, pa se muči i liječnici joj krivo kažu, ali učinkovito, kad netko ima nizak tlak, neka pije kavu. I sad što se događa. Popila je kavu, kava je suzila krvne žile, pojačala lučenje hormona stresa, digao se tlak i privremeno joj je bilo dobro.
Ali kava je diuretik, voda će se ubrzo izbaciti iz tijela. I opet, prije ispijanja kave pritisak je bio, popila kavu, porasla, sad je pala puno niže, žena će opet popiti kavu. Opterećuje srce, krvne žile i oštećuje organizam.
– Sada pazite, tijelo sada nema dovoljno tekućine u krvotoku i mora povlačiti tekućinu iz tkiva, iz arterija. I sad koji se vrag događa. Traje 10, 20, 30 godina. Žena je ušla u menopauzu i sad opet ima problema s tlakom, ali nekako drugačije.
Ode liječniku, a liječnik kaže: “Znate, imate stvarno visok krvni tlak?” Ona kaže: “Čovječe, cijeli život imam nizak krvni tlak.” Što se dogodilo? Nepijenjem vode toliko je oštećeno tijelo i krvne žile. Zašto? Čovjek je star onoliko koliko su mu stare krvne žile.
Nepijenjem vode oštećeno je tkivo oko krvnih žila, krvne žile su oštećene, postale su tvrde, lomljive i sad pazite paradoks – u njenom tijelu nema dovoljno vode. No kako zbog oštećenih krvnih žila ne bi doživjela moždani ili srčani udar, liječnik joj je prisiljen dati diuretik. I ono malo vode će biti izbačeno. I sad ulazimo u krug, voda sve više opada, zato naš narod kaže: „Pitat će te starost gdje ti je bila mladost“.



