Tvrtka koja se bavi nakitom izrađivati će privjeske od neiskorištenih ljudskih embrija.
Specijalizirani draguljar koji nudi ugradnju organskog tkiva u nakit, uključujući zamrznute embrije, stječe lošu reputaciju kao radikalan primjer kako proces in vitro oplodnje (IVF) objektivizira ljudski život u nastajanju.
Blossom Keepsake nudi ručno izrađen nakit koji “pretvara majčino mlijeko, pepeo, pupkovinu, embrij, posteljicu i kosu u jedinstveno kamenje, stvarajući moderno obiteljsko naslijeđe”, navodi se na web stranici.
Navodi se da su se specijalizirali za uspomene “koristeći neiskorištene IVF embrije koji su predodređeni da budu uništeni” kako bi “omogućili obiteljima način da poštuju i njeguju putovanje koje su poduzeli kako bi donijeli život na svijet.”
Tvrtka tvrdi da “vjeruje da je svaki život dragocjen i da zaslužuje slavljenje”, zbog čega “pažljivo postupa sa svakim zametkom s najvećom pažnjom i poštovanjem”. Koristeći napredne tehnike, u mogućnosti smo uhvatiti bit života u zapanjujućim komadima nakita. Od delikatnih privjesaka do složenog prstenja, svaka je uspomena pažljivo izrađena kako bi odražavala ljepotu i značaj putovanja koje predstavlja.”
Međutim, mnogi smatraju da je profesiju koja izražava poštovanje prema životu teško uskladiti s poslovnim modelom doslovnog pretvaranja tijela nerođenih ljudi u materijal za luksuzne predmete.
“Ponudom da ove male ljude pretvori u uspomene, tvrtka koristi emocionalnu želju roditelja da zadrže ‘djelić’ svoje djece”, napisala je Lydia Taylor Davis u Students for Life. “Ali evo najvažnije stvari: ti embriji nisu samo biološki materijal; oni su navodno živa ljudska bića koja se ubijaju i pretvaraju u objekte, a prema kojima se ne postupa dostojanstveno.”
“Mnogi korisnici Instagrama mislili su isto jer je ideja dobila brzu i intenzivnu reakciju”, nastavio je Davis. – Kad sam komentirao kako ovaj biznis s nakitom profitira na gubitku nevinih ljudskih života, blokirali su me. Drugi su komentatori tvrdili da pretvaranje embrija u nakit nije samo nepoštivanje – već je i opasno. U potrazi za “slavljenjem života”, kao što ovaj rad tvrdi da čini, riskiramo normalizaciju ideje da su neki ljudski životi manje vrijedni od drugih isključivo na temelju njihovog potencijala za profit ili korisnost.
Proces izvantjelesne oplodnje krajnje je neetičan jer se radi o svjesnom stvaranju mnoštva „viška“ embrija koji se uništavaju, a ljudski životi tretiraju kao roba za razmjenu. Procjenjuje se da je više od milijun embrija zamrznuto u skladištima u Sjedinjenim Državama nakon in vitro oplodnje i da se čak 93 posto svih embrija stvorenih IVF-om u konačnici uništi.
U izvješću NBC Newsa iz 2019. navodi se kako je liječnik s Floride Craig Sweet priznao da je njegova ordinacija odbacila ili napustila oko trećinu embrija koje je stavila u zamrzivač.
Ipak, nominalno pro-life (ne pro-uništenje embrija) republikanska većina odustala je od svog protivljenja IVF-u, predvođena predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je ovaj tjedan naredio svojoj administraciji da razmotri administrativne radnje i političke preporuke za povećanje “pristupačnosti” i “dostupnosti” IVF-a, na čemu je temeljio svoju kampanju.
Dužnosnik Bijele kuće kasnije je rekao Mary Margaret Olohan iz Daily Wirea da će se u formuliranju konačne politike uzeti u obzir doprinosi pro-life skupina, ali mnogi pro-life i vjerski liDery nastavlja isticati da će svaka politika IVF-a biti u osnovi protiv života.
Dakle, sada smo čak došli do te točke da će netko ili nešto što je trebalo biti čovjek na kraju završiti kao privjesak na nečijim ključevima i to sve u ime profita.